Specjalny Ośrodek Szkolno – Wychowawczy w Międzychodzie został zakwalifikowany do realizacji w latach 2017 – 2021 roli ośrodka  koordynacyjno-rehabilitacyjno-opiekuńczego na obszarze powiatu w ramach rządowego programu kompleksowego wsparcia dla rodzin „Za życiem”.

Do zadań ośrodka należeć będzie:

1) udzielanie rodzicom specjalistycznej informacji dotyczącej problemów rozwojowych dziecka;

2) wskazywanie właściwych dla dziecka i jego rodziny form kompleksowej, specjalistycznej pomocy, w szczególności rehabilitacyjnej, terapeutycznej, fizjoterapeutycznej, psychologicznej, pedagogicznej i logopedycznej;

3) wskazywanie jednostek udzielających specjalistycznej pomocy dzieciom;

4) organizowanie wczesnego wspomagania rozwoju dziecka w wymiarze do 5 godzin tygodniowo dla danego dziecka, oraz – w zależności od potrzeb dziecka – dodatkowych usług terapeutów, fizjoterapeutów, psychologów, pedagogów, logopedów i innych specjalistów.

Wsparcie ośrodka  skierowane jest też do rodzin z dzieckiem legitymującym się orzeczeniem o niepełnosprawności albo orzeczeniem o lekkim, umiarkowanym lub znacznym stopniu niepełnosprawności. Ponadto działania ośrodka adresowane będą do dzieci i młodzieży posiadających  opinię o potrzebie wczesnego wspomagania rozwoju dziecka, orzeczenie o potrzebie kształcenia specjalnego lub orzeczenie o potrzebie zajęć rewalidacyjno-wychowawczych, o których mowa w przepisach ustawy o systemie oświaty.

link do strony programu http://zazyciem.mrpips.gov.pl/program-za-zyciem