Pociągi retro

rozegranego w dniu 12 sierpnia 2017 roku

w Czerwoną Baśkę i Kop Sportowych

na pokładzie pociągów retro Marek – Przystań – Bogdan – Oskar

na trasie Skwierzyna – Gorzów Wlkp. – Bogdaniec – Gorzów Wlkp.                             – Skwierzyna

Lp.

Nazwisko i imię

Pkt.

+/-

M-ce

Gorzowski Klub Sportowych Gier Karcianych i Umysłowych Kontra w Gorzowie Wlkp.

1.

Włodzimierz Fojud

- 78

I

Rewanżowy mecz (pierwszy 3.05.2016 w pociągach retro Przystań – Bogdan) Gorzów Wlkp. – Międzychód przeszedł do historii rozgrywek staropolskich gier karcianych.

Ostatecznie drużyny zagrały w 10 – osobowych składach (w drużynie gorzowskiej gościnnie wystąpili L. Szulc i Jerzy Pospieszny – Międzychód) czyli mecz rozegrano                     w pięciu przedziałach pulmanowskiego wagonu pociągów retro Marek – Przystań                     – Bogdan – Oskar.

Mecz rozegrany został w czterech rundach po 40 rozdań – dwie rundy w Czerwoną Baśkę i dwie rundy w Kopa Sportowego.

Po trzech pierwszych rundach prowadziła drużyna Kontra z Międzychodu                        z dorobkiem 77 pkt. wyprzedzając drużynę z Międzychodu o 5 pkt.

O losach meczu rozstrzygnęła IV runda wygrana przez międzychodzian 30 do 20 pkt.

Zawodnicy Klubu Kontra – Rej z Międzychodu zdobyli puchar Prezydenta Miasta Gorzowa Wlkp. Jacka Wójcickiego, zaś gorzowianie otrzymali pamiątkowy puchar ufundowany przez Burmistrza Skwierzyna Lesława Hołownię.

Sześciu najlepszych zawodników w klasyfikacji indywidualnej otrzymało nagrody (wędkarskie kołowrotki).

Nagrody ufundowali:

:

• za I m-ce Burmistrz Międzychodu Krzysztof Wolny
  • za II m-ce Burmistrz Skwierzyny Lesław Hołownia
  • za III i IV m-ce Wójt Gminy Bogdaniec – Krystyna Pławska
  • za V i VI m-ce Klub Kontra – Rej w Międzychodzie.

Uroczystości związane z rozpoczęciem i zakończeniem meczu odbyły się                                        w gościnnym lokalu Bar Club 56 w Skwierzynie.

Koordynatorem zadania z ramienia Wydziału Kultury i Sportu UM w Gorzowie Wlkp. był niżej podpisany.

Organizacja pociągu oraz meczu Gorzów Wlkp. – Międzychód w staropolskie gry karciane była możliwa dzięki współpracy Urzędu Miasta Gorzowa Wlkp. z Instytutem Rozwoju i Promocji Kolei w Poznaniu przy udziale samorządów Skwierzyna i Bogdaniec oraz rzecz jasna zarządów Klubów Kontra w Gorzowie Wlkp. i Kontra - Rej w Międzychodzie.

Przejazd pociągu cieszył się dużym zainteresowaniem mieszkańców Gorzowa Wlkp. Bogdańca i Skwierzyny.

Na zaproszenie Wydziału Kultury i Sportu UM w Gorzowie Wlkp. obok licznej rzeszy turystów podróżowała liczna grupa dzieci i młodzieży Stowarzyszenia Brata Krystyna                      w Gorzowie Wlkp.

Przejazd pociągów retro był nie lada gratką dla profesjonalnych i amatorskich fotografów, którzy wykonali setki, a może nawet tysiące zdjęć.

W pociągu Oskar na trasie Gorzów Wlkp. – Skwierzyna – Gorzów Wlkp. turystom towarzyszyła gorzowska Kapela Retro, której stare melodie bardzo przypadły do gustu podróżnym, w tym zawodnikom meczu Gorzów Wlkp. - Międzychód.

Tradycyjnie pociągi retro wywołały spore zainteresowanie lokalnych mediów, a TVP3 przekazała szeroką relację z realizacji tego produktu turystycznego w Lubuskich Wiadomościach w dniu 12.08.2017 o godz. 18;30.

Kolejny pociąg retro zaplanowany został na dzień 9.09.2017. Pociąg ma zawieźć gorzowian na XVI Święto Podgrzybka do Międzychodu (trasa przejazdu Gorzów Wlkp.                       – Międzychód – Gorzów Wlkp.)

Szczegóły w najbliższym czasie.

Marek Pospieszny

Podinspektor Wydziału Kultury i Sportu UM.