VI Letnich Spotkań Kameralnych Sieraków 2023
koncert pt. "Koncert gwiazdy" w wykonaniu Szymona Mechlińskiego oraz Michała Biela
Kościół pw. Męczeństwa św. Jana Chrzciciela w Międzychodzie
20 sierpnia 2023r. godz. 16:00

Kiedy pada nazwisko Mechliński, to trzeba uważać, gdyż znakomite role grał zarówno ojciec Jerzy, jak i teraz syn Szymon. Ten bardzo młody baryton, laureat licznych prestiżowych konkursów wokalnych, już dwukrotnie wystąpił przed drezdenecką publicznością. Pierwszy raz zachwycił na Konkursie Wokalnym organizowanym przez Antoninę Kowtunow, w którym zajął I miejsce, a potem, gdy usłyszeliśmy Go w ramach Letnich Spotkań Kameralnych w Drezdenku i Krzyżu Wlkp.

W przypadku barytonów i basów można liczyć na długą i piękną karierę. Mężczyźni obdarzeni tą barwą są jak wino. Im starsi, tym piękniej brzmią. Polska ma w tym pokoleniu kim się pochwalić. Basów i barytonów klasy światowej mamy dość liczną grupę. Są oni ozdobą wielu prestiżowych scen operowych. W samej Metropolitan Opera czy Staatsoper w Wiedniu bądź Berlinie jest ponad dziesięciu. Wśród tych skarbów polskiej wokalistyki przewija się nazwisko młodszego z Mechlińskich. Ja ciągle w wielką radością wspominam Jego tatę, który na poznańskiej scenie stworzył niesamowite role. Ma więc pan Szymon skąd brać wzór, choć, jak to bywa. On tworzy już własne role i stąd tak chętnie słuchany jest w całej Europie. Ilekroć do Niego dzwonię, to jest albo w Londynie, albo w Dortmundzie, albo w Amsterdamie, albo w Toulon.
Mamy też z panem Szymonem jedną wspólną pasję. O ile ja staram się na każdym kroku przywrócić naszej dumnej pamięci nazwiska wielkich śpiewaków, tak On szperając w archiwach przywraca wybitnych polskich kompozytorów. To w drezdeneckim festiwalu usłyszeliśmy Jareckiego czy Mireckiego i wielu innych zapomnianych twórców znad Wisły. Przy fortepianie towarzyszyć będzie soliście artysta wyjątkowy, Michał Biel. Artysta gościł na estradach najsłynniejszych sal koncertowych świata, takich, jak: Wigmore Hall w Londynie, Carnegie Hall i Alice Tully Hall
w Nowym Jorku, a także podczas recitali w najbardziej prestiżowych teatrach operowych, m.in. w: Oper Frankfurt, Opera de Lille i Teatrze Wielkim - Operze Narodowej w Warszawie. Regularnie współpracuje z kontratenorem Jakubem Józefem Orlińskim z którym występuje w wielu krajach i na prestiżowych festiwalach (m.in.: Verbier Festival, Life Victoria Barcelona oraz Festival de Lacoste Pierre Cardin). Jako partner amerykańskiego basa, Alexandra Rosena zdobył II nagrodę w Międzynarodowym Konkursie Pieśni im. Hugo Wolfa w Stuttgarcie (2018).
Obaj artyści są także laureatami Akademii Orsay-Royaumont. Pan Michał studiował w Juilliard School w Nowym Jorku pod kierunkiem takich pedagogów, jak: Brian Zeger, Margo Garrett, Jonathan Feldman i J.J. Penna. Kształcił się także u Eytana Pessena w Akademii Operowej
w Teatrze Wielkim - Operze Narodowej w Warszawie oraz Andrzeja Jasińskiego i Grzegorza Biegasa w Akademii Muzycznej im. Karola Szymanowskiego w Katowicach. Lista, jak widać niezwykle imponująca, ale też artysta to wyjątkowy.. Koncert zaczniemy pieśniami kompozytora i pianisty pochodzącego z Wielkopolski Jana Skrzydlewskiego do słów Kazimierza Przerwy – Tetmajera. W drugiej części słuchacze usłyszą arie w oper Jareckiego, Donizettiego, Wagnera i coś na bis. I pomyśleć, że bilety na występy tej klasy śpiewaków na Zachodzie sięgają kilkuset euro, jednak gdy usłyszycie Państwo ten koncert będziecie wiedzieli, dlaczego. W kościele pw. Męczeństwa św. Jana Chrzciciela, w niedzielne popołudnie o godz. 16.00 przekonacie się Państwo, że w dziedzinie muzyki operowej mamy kim się pochwalić na całym świecie.
Już dziś zapraszam 20 sierpnia do kościoła pw. Męczeństwa św. Jana Chrzciciela w Międzychodzie na godz. 16.00. To będzie kolejne wielkie wydarzenie kulturalne w ramach sierakowskich Letnich Spotkań Kameralnych. Koncert doszedł do skutku dzięki wsparciu starostwa powiatowego w Międzychodzie i Marszałka Województwa Wielkopolskiego.