youtube

W ostatnich dniach z inicjatywy Powiatu Międzychodzkiego odbyło się kilka ważnych spotkań ws. rewitalizacji linii kolejowej nr 368 Międzychód- Szamotuły.

            W ostatnich dniach z inicjatywy Powiatu Międzychodzkiego odbyło się kilka ważnych spotkań ws. rewitalizacji linii kolejowej nr 368 Międzychód- Szamotuły. Starostę Międzychodzkiego, reprezentował w nich Wicestarosta Pan Waldemar Górczyński oraz Podinspektor Tomasz Tomala.

            24 lutego gościliśmy Pana Pawła Pleśniara, eksperta w dziedzinie transportu kolejowego oraz Pana Karola Waldmanna, przedstawiciela Urzędu Miasta w Gorzowie Wielkopolskim. Analizowaliśmy warianty projektu rewitalizacji linii kolejowej i  możliwą ofertę komunikacyjną - nie tylko w kierunku stolicy regionu. Goście odwiedzili również stacje kolejowe w Międzychodzie – Międzychód Główny oraz Międzychód Letnisko, gdzie omawialiśmy możliwości ich wykorzystania.

        2 marca odbyło się spotkanie z Wicemarszałkiem Województwa, Panem Wojciechem Jankowiakiem oraz Dyrektorami Departamentu Transportu UMWW. Zapoznaliśmy Pana Marszałka ze spostrzeżeniami Powiatu Międzychodzkiego dotyczącymi projektu oraz omawialiśmy dalsze działania związane z finansowaniem wstępnego Studium planistyczno - prognostycznego, wobec zaskakującej decyzji Rady Gminy Chrzypsko Wielkie, która wycofała się ze wsparcia finansowego. Powiat Międzychodzki zaproponował rozwiązanie tego problemu, trwają dalsze rozmowy, za wcześnie jednak na ich przekazanie. W tej kwestii będziemy Państwa informować na bieżąco. UMWW w najbliższych tygodniach planuje ogłosić przetarg na przygotowanie Studium.

            Następnie odwiedziliśmy Wójta Gminy Chrzypsko Wielkie, Pana Edmunda Ziółka. Rozmowa dotyczyła oczywiście decyzji Rady Gminy, która nie wyraziła zgody na współfinansowanie Studium planistyczno - prognostycznego. Przedstawiliśmy Panu Wójtowi konsekwencje utrzymania przez Radę takiej decyzji, raz jeszcze omówiliśmy korzyści płynące z rewitalizacji linii kolejowej oraz potrzeby w zakresie transportu publicznego w Powiecie. Poproszono o ponowne rozpatrzenie decyzji przez Radę Gminy. Kwestia ta,  z pewnością wróci w najbliższych dniach.

            3 marca Wicestarosta Waldemar Górczyński oraz Podinspektor Tomasz Tomala spotkali się z Burmistrzem Międzychodu Krzysztofem Wolnym oraz Wiceburmistrzem Rafałem Ciszewiczem. Przedstawiciele Powiatu oraz Gminy Międzychód będą zasiadali w komisji przetargowej dotyczącej przygotowania wspomnianego Studium planistyczno – prognostycznego. Na tym etapie projektu zgłoszonego do programu Kolej+, jest to najważniejszy dokument. Podczas merytorycznej dyskusji Panowie wymieniali się uwagami co do przywrócenia połączeń kolejowych, wypracowano wspólne stanowisko odnośnie rozwiązania problemu współfinansowania Studium. Ustalono również, że nasze samorządy na bieżąco będą przekazywały sobie informacje w tym temacie, tak aby nasze stanowisko było zbieżne.

            W najbliższych dniach czekają nas kolejne, równie ważne spotkania w tej sprawie. Rozpoczyna się gorący okres przygotowań do etapu finalnego programu Kolej+. Pociąg do Międzychodu, do Powiatu Międzychodzkiego naprawdę się zbliża.

Będziemy Państwa na bieżąco informować o postępach prac.

 

 • Fundusze Europejskie
 • BIP
 • eBOI
 • RADA
 • pomoc prawna
 • kolejkowanie

 • Geoportal powiatu
 • Mapa powiatu
 • Kraina 100 jezior
 • Telewizja Wielkopolska
 • Galerie zdjęć
 • PTI