lek. med.  Jacek Borsukiewicz – dyrektor Zakładu Opieki Zdrowotnej
w Międzychodzie 1991-1992

Zdjęcie przedstwia lekarza medycyny pracy Jacka Borsukiweicza.

8 stycznia zmarł szanowany lekarz medycyny Jacek Borsukiewicz. To duża strata dla międzychodzkiej ochrony zdrowia, bowiem śp. doktor niósł pomoc wielu mieszkańcom naszego powiatu przyjmując w swoim gabinecie
w Międzychodzie.

W swojej karierze zawodowej Pan doktor Jacek Borsukiewicz piastował również funkcję Dyrektora Zakładu Opieki Zdrowotnej w Międzychodzie. Sprawował ją w niebywale trudnym okresie, niepozbawionym wielu kontrowersyjnych decyzji i działań.

Doktor Jacek Borsukiewicz to międzychodzianin, tu się urodził, skończył szkołę podstawową i średnią. Był synem znanego międzychodzkiego nauczyciela
i plastyka.  Po ukończeniu studiów medycznych na poznańskiej Akademii Medycznej, 1 sierpnia 1971 roku rozpoczął staż pracy na oddziałach szpitalnych w Międzychodzie. Chirurgii uczył się od jej międzychodzkiej ikony –
dr Tadeusza Skowrońskiego, w zakres chorób wewnętrznych wprowadzał go ordynator interny, dr Jan Mazur.

Po ukończeniu stażu w Międzychodzie, Jacek Borsukiewicz kontynuował staż  na pozostałych oddziałach podstawowych, tj. ginekologii i pediatrii, które znajdowały się w Szpitalu w Sierakowie. Tam po jego ukończeniu podjął pracę. Po niecałych dwóch latach związał się ze szpitalem w Tomaszowie Mazowieckim, gdzie podczas pracy na bardzo dużym oddziale chirurgii ogólnej wiele się nauczył. W tym szpitalu uzyskał I stopień specjalizacji w zakresie chirurgii ogólnej. Następnie wrócił do Wielkopolski - w województwie leszczyńskim objął kierownictwo Ośrodka Zdrowia w Pawłowicach, jednocześnie pełniąc dyżury w szpitalu wojewódzkim w Lesznie. Był już wtedy zaangażowany w działalność Solidarności, został wybrany szefem zakładowego oddziału tej organizacji, która liczyła ponad 400 osób. To niewątpliwe wyróżnienie, dla młodego działacza.

Niedługo później przeniósł się do Włoszakowic k. Leszna, gdzie przejął obowiązki Kierownika Wiejskiego Ośrodka Zdrowia.

W lutym 1991 roku wystartował w ogłoszonym konkursie na stanowisko Dyrektora ZOZ w rodzinnym Międzychodzie. Był to pierwszy konkurs na to stanowisko (wcześniej Dyrektor był mianowany przez Prezydium Powiatowej Rady Narodowej). Doktor Jacek Borsukiewicz wygrał konkurs, zastępując   Dyrektora ZOZ, lek. med. Jana Tomalę. Pełnienie funkcji Dyrektora rozpoczął od 1 marca 1991 roku. Był to okres bardzo trudny, zmiana funkcjonowania ochrony zdrowia po niedawnym upadku komunizmu spowodowała, że okres pełnienia przez dr Jacka Borsukiewicza tej funkcji wypełniony był trudnymi decyzjami, nie zawsze popularnymi. Dyrektor zamierzał realizować dalszy etap rozbudowy bazy ZOZ zaplanowanej przez poprzedników. Trudna sytuacja w ochronie zdrowia nie pozwalała na podejmowanie działań w tym kierunku. W okresie Jego dyrektury pracę rozpoczęło kilku nowych, młodych lekarzy, do dziś związanych z międzychodzką ochroną zdrowia. Został przyjęty na oddział reumatologiczny szpitala, gdzie ordynatorem był wówczas jego brat, dr Piotr Borsukiewicz. W listopadzie 1992 roku swoją praktykę lekarską rozpoczyna ponownie w Ośrodku Zdrowia we Włoszakowicach.

Praktycznie do ostatnich dni- wyłączając chorobę – przyjmujmował pacjentów
w swoim gabinecie lekarskim w Międzychodzie.

Więcej informacji o życiu i działalności dr Jacka Borsukiewicza, w tym działaniach związanych z funkcjonowaniem szpitala w okresie Jego dyrektury, znajdzie się w przygotowywanej książce o historii jednostek ochrony zdrowia w powiecie międzychodzkim przygotowywanej przez grono byłych pracowników zakładu oraz Tomasza Tomalę.