Przejdź do treści Przejdź do wyszukiwarki
Herb Gminy
Starostwo Powiatowe
w Międzychodzie
Logo Gminy
  • Logo Biuletyn Informacji Publicznej
  • Logo Unii Europejskiej

Gminy w powiecie

W skład Powiatu Międzychodzkiego wchodzą 4 gminy: Międzychód, Sieraków, Kwilcz i Chrzypsko Wielkie

MIĘDZYCHÓD

Największa z czterech gmin, o charakterze rolniczo-turystycznym, położona wśród lasów i jezior, z ciekawą rzeźbą terenu. Gmina obejmuje część Pszczewskiego Parku Krajobrazowego (dolina rzeczki Kamionki) i graniczy z Sierakowskim Parkiem Krajobrazowym.

Nieduży ośrodek przemysłowy oraz lokalny węzeł komunikacyjny. Dość mocny handel i rzemiosło. Zróżnicowana baza turystyczna, z największymi ośrodkami nad jeziorem w Mierzynie, dynamiczny rozwój agroturystyki. Gmina podejmuje dużo działań w celu ochrony czystości środowiska.
Warto zobaczyć: 500-letni kościół p.w. Narodzenia Najśw. Panny Marii w Kamionnej, płytę nagrobną Krzysztofa Unruga, pałac w Gorzyniu, tzw. "laufpompę" założoną na źródle siarkowym, Rynek i stary układ architektoniczny miasta.

Warto odwiedzić: Centrum Edukacji Regionalnej i Przyrodniczej i w Mniszkach, Ośrodek Edukacji Ekologicznej i Izbę pamięci wsi Radusz w Puszczy Noteckiej.

Turysta może tu spędzić czas w ciszy i spokoju, w kontakcie z naturą. Wielu przyjeżdża łowić ryby, inni - zbierają grzyby, spacerują, plażują nad jeziorami. Aktywniejsi wybierają jazdę konną, rowery, kajakarstwo... Wszyscy goście wyjeżdżają z pozytywnymi wrażeniami. Niewątpliwą atrakcją gminy są wysokie walory przyrodnicze nadwarciańskiego obrzeża Puszczy Noteckiej i polodowcowego krajobrazu z ponad setką jezior... 

Bezcennym kapitałem gminy są jej mieszkańcy, w tym młodzież i ludzie w wieku produkcyjnym, podnoszący swoje wykształcenie i kwalifikacje. Na nich przede wszystkim Międzychód opiera swoje ambicje tworzenia nowoczesnego regionu łączącego tradycję z wymogami współczesności. 
Więcej informacji oraz fotografii Międzychodu znajdziesz na dalszych podstronach oraz na stronie Urzędu Gminy: www.miedzychod.pl

Urząd Miasta i Gminy w Międzychodzie
ul. Piłsudskiego 2,
64-400 Międzychód

+48 95 748 8100,
fax +48 95 748 29 30


SIERAKÓW

Położona na skraju Puszczy Noteckiej gmina Sieraków wyróżnia się walorami krajoznawczo-przyrodniczymi (lasy, jeziora, rezerwaty przyrody). Duże znaczenie ma gospodarka leśna i rybacka. Działa nowoczesna huta szkła. Miasto Sieraków stanowi centrum turystyczne Pojezierza Międzychodzko-Sierakowskiego. 150-letnia Stadnina (Stado Ogierów i Koników Polskich) stwarza doskonałe warunki do czynnego wypoczynku, a w Chalinie funkcjonuje Ośrodek Edukacji Przyrodniczej Wielkopolskich Parków Krajobrazowych.

Warto zwiedzić : Muzeum Zamek Opalińskich z sarkofagami właścicieli miasta, kościół pobernardyński z bogatym wnętrzem, zabytkowe stajnie stadniny, Ogród Edukacyjny "Leśna Przygoda" Nadleśnictwa w Bucharzewie (przystosowany dla osób niewidzących). Teren gminy obejmuje Sierakowski Park Krajobrazowy, a w nim 4 rezerwaty przyrody.

Więcej informacji i zdjęć z Sierakowa znajdziesz na dalszych podstronach oraz na stronie Urzędu Gminy: www.sierakow.pl 

Urząd Gminy w Sierakowie
ul. 8 Stycznia 38,
64-410 Sieraków

+48 61 295 30 11,
fax +48 61 295 34 80   


KWILCZ

Gmina typowo rolnicza, leżąca w dużej części w obrębie Sierakowskiego Parku Krajobrazowego, stąd jej cenne walory przyrodnicze. Atrakcyjne tereny, zasobne w zwierzynę łowną: dziki, jelenie, sarny. Funkcjonują drobne zakłady rzemieślnicze i handlowe.

Warto zobaczyć: Skansen - OLANDIA w Prusimiu w dawnych zabudowaniach dworskich, pałac w Rozbitku obecnie należący do Jana A.P. Kaczmarka, pałac Kwileckich z I poł. XIX w. , cmentarz-lapidarium szlachty kalwińskiej w Orzeszkowie, zespół dworsko-folwarczny w Wituchowie, XIX-wieczny pałac neogotycki w Rozbitku, jedną z pierwszych w Polsce elektrowni wiatrowych.

Więcej informacji oraz zdjęć z Kwilcza znajdziesz na dalszych podstronach oraz na stronie Urzędu Gminy: www.kwilcz.pl

Urząd Gminy w Kwilczu
ul. Kard. Wyszyńskiego 23,
64-420 Kwilcz

+48 61 291 50 65,
fax +48 61 291 52 64


CHRZYPSKO WIELKIE

Gmina Chrzypsko to typowa wielkopolska gmina rolnicza. Liczne jeziora (łącznie 12 % poowierzchni gminy) obfitują w wiele gatunków ryb. Urozmaicony krajobraz, sprzyjające warunki do agroturystyki. Corocznie odbywają się tu "Dni Wędzonej Sielawy". W gminie znajduje się nowoczesny Dom Pomocy Społecznej w Łężeczkach.

Część terenu gminy obejmuje Sierakowski Park Krajobrazowy, o ciekawej polodowcowej rzeźbie terenu, z licznymi czystymi jeziorami.

Warto zobaczyć : "Dolinę Górskiego Potoku" w Białokoszu, izbę pamięci poety Henryka Szulczyńskiego w Ryżynie, kwitnące pola tulipanów w gospodarstwie ogrodniczym w Chrzypsku Wielkim, zabytkowy wiadukt kolejowy w Chrzypsku Małym. Na punkcie widokowym w Łężeczkach stoi pierwszy pomnik odsłonięty na kuli ziemskiej w XXI wieku.

Więcej informacji i zdjęć z gminy Chrzypsko Wielkie znajdziesz na dalszych podstronach oraz na stronie Urzędu Gminy: www.chrzypsko.pl

Urząd Gminy w Chrzypsku Wielkim
ul. Główna 15,
64-412 Chrzypsko Wielkie

tel. +48 61 295 10 11,
fax +48 61 295 10 11