youtube

VII Letnie Spotkania Kameralne

To już ósmy rok przygotowujemy dla Państwa to wyjątkowe wydarzenie, dzięki któremu do serca Wielkopolski przyjeżdżają znakomici artyści, występujący na renomowanych scenach Europy i Świata.

 

80 rocznica Powstania Warszawskiego

W bieżącym roku obchodzimy 80 rocznicę Powstania Warszawskiego, zrywu wielkiej nadziei i dramatu. W tym koncercie usłyszymy znów lubianych artystów, uczestników i laureatów prestiżowych konkursów: Celinę Kotz, Marię Antkowiak i Piotra Szychowskiego. Wspaniałej muzyce polskiej towarzyszyć będzie poezja K.K. Baczyńskiego, Jana Romockiego i Józefa Szczepańskiego. Będą też prapremiery, gdyż zostaną wykonane trzy utwory Aliny Kubik, utytułowanej i cenionej głównie poza Polską kompozytorki z Poznania. To właśnie o swobodę dla polskiej kultury walczyli ci młodzi powstańcy, bo o Szarych Szeregach będzie też mowa. Koncert ten odbędzie się w kościele w Chrzypsku i zostanie sfinansowany przez starostwo powiatowe w Międzychodzie.

 

Arcydzieła Kameralistyki

Tegoroczne koncerty w samym Sierakowie 11 sierpnia i będzie to występ sekstetu smyczkowego, który będę miała przyjemność oraz zaszczyt współtworzyć z wybitnymi muzykami-kameralistami związanymi z takimi orkiestrami jak Sinfonia Varsovia, Narodowe Forum Muzyki czy Orkiestra Polskiego Radia Amadeus.  Wykonamy dwa arcydzieła kameralistyki:

- Sekstet smyczkowy b-moll op.18 Johannesa Brahmsa

- Sekstet smyczkowy d-moll “Souvenir de Florence” Piotra Czajkowskiego.

W obu utworach kompozytorzy zdecydowali się obsadzić sekstet parą każdego z trzech instrumentów – skrzypiec, altówki i wiolonczeli. Umożliwiło to wzmocnienie ich brzmienia, budzące nawet skojarzenia z grą orkiestrową, przy jednoczesnym zachowaniu muzycznej wrażliwości na najdrobniejsze szczegóły faktury.  Utwory te w najdoskonalszy sposób ukazują ideę dialogu muzycznego dając jednocześnie równorzędną możliwość wirtuozowskiej prezentacji wszystkim artystom. Połączenie sześciu temperamentów i osobowości w jeden organizm to nie lada wyzwanie dla muzyków i prawdziwa uczta dla melomanów.

 

Oak Brothers

W kolejną niedzielę - 18 sierpnia spotkają się z nami Oak Brothers. Zapowiadani już w 2022 roku ostatecznie z przyczyn niezależnych nie mogli wystąpić w Sierakowie dlatego tym bardziej cieszymy się na tegoroczny koncert.

Jest to formacja instrumentalna tworzona przez braci - Szczepana i Radosława Dembińskich, zajmująca się wykonawstwem muzyki minionych epok, szczególnie zaś baroku i klasycyzmu. Duet wykonuje oryginalne opracowania i aranżacje, wzbogacając program o kompozycje autorskie,
a także nieustannie poszukując nowych źródeł inspiracji. Bezsprzecznym atutem zespołu jest zestawienie ze sobą dwóch bliskich sobie lecz jednak odmiennych instrumentów - wiolonczeli barokowej i violi da gamba, które dostarcza niepowtarzalnej feerii barw.

Bracia występowali na takich festiwalach jak Chojnowska Jesień, IV Ogólnopolskie Spotkania z Muzyką Dawną w Kaliszu Pomorskim, XVIII Elbląskie Dni Muzyki Dawnej, XXII Międzynarodowy Festiwal Maj z Muzyką Dawną, czy XX Międzynarodowe Spotkania z Muzyką Dawną w Świeradowie – Zdroju.

Oak Brothers to nie tylko zdolni interpretatorzy partytur sprzed kilku stuleci. To konfrontacja dwóch odrębnych temperamentów, pojedynek osobowości, kreujący zupełnie nowe oblicze muzyki.

 

Ambasadorzy Kultury

Ostatnim z tegorocznych koncertów, który odbędzie się 25 sierpnia będzie recital wyjątkowego duetu skrzypcowo-akordeonowego. Duo Karolina Mikołajczyk & Iwo Jedynecki to jeden z najciekawszych i najbardziej innowacyjnych zespołów kameralnych młodego pokolenia, łamiący wszelkie stereotypy odnośnie instrumentarium i wymykający się utartym schematom repertuarowym. Laureaci Paszportu Polityki, I nagród i Grand Prix na międzynarodowych konkursach muzycznych we Francji, Chorwacji, Austrii, Włoszech oraz Polsce, zyskujący uznanie artystów takich jak Krzysztof Penderecki czy Maxim Vengerov. Mają za sobą występy m.in. w nowojorskiej Carnegie Hall, na festiwalu Warszawska Jesień, a także recitale we Francji, Niemczech, Austrii, Szwajcarii, Włoszech, Hiszpanii, Gruzji, Chinach, Singapurze, Malezji, Wietnamie, Kambodży, Tajlandii, Stanach Zjednoczonych i na Kubie. Ci ambasadorzy polskiej kultury na całym świecie zabiorą nas w muzyczną podróż przez wszystkie epoki widzianą z perspektywy ich instrumentów.

 

Każdego roku staramy się dla Państwa przygotować koncerty, które dostarczą niezapomnianych wrażeń, artystycznych uniesień i wzruszeń. Jestem ogromnie dumna z tego, że razem z Państwem - naszą publicznością - udaje nam się tworzyć wydarzenie na którym z przyjemnością goszczą artyści światowego formatu. Nie pozostaje mi zatem nic innego jak podziękować Państwu za to, że jesteście z nami i powiedzieć “do zobaczenia” w sierpniowe niedziele!

Celina Kotz, Wiesław Pietruszak

Zapraszamy!!!

  • Fundusze Europejskie
  • BIP
  • eBOI
  • RADA
  • pomoc prawna
  • kolejkowanie

  • Geoportal powiatu
  • Środki finansowe z budżetu państwa
  • Telewizja Wielkopolska
  • Galerie zdjęć
  • PTI