VII Letnie Spotkania Kameralne
VII Letnie Spotkania Kameralne
To już ósmy rok przygotowujemy dla Państwa to wyjątkowe wydarzenie, dzięki któremu do serca Wielkopolski przyjeżdżają znakomici artyści, występujący na renomowanych scenach Europy i Świata.
80 rocznica Powstania Warszawskiego
W bieżącym roku obchodzimy 80 rocznicę Powstania Warszawskiego, zrywu wielkiej nadziei i dramatu. W tym koncercie usłyszymy znów lubianych artystów, uczestników i laureatów prestiżowych konkursów: Celinę Kotz, Marię Antkowiak i Piotra Szychowskiego. Wspaniałej muzyce polskiej towarzyszyć będzie poezja K.K. Baczyńskiego, Jana Romockiego i Józefa Szczepańskiego. Będą też prapremiery, gdyż zostaną wykonane trzy utwory Aliny Kubik, utytułowanej i cenionej głównie poza Polską kompozytorki z Poznania. To właśnie o swobodę dla polskiej kultury walczyli ci młodzi powstańcy, bo o Szarych Szeregach będzie też mowa. Koncert ten odbędzie się w kościele w Chrzypsku i zostanie sfinansowany przez starostwo powiatowe w Międzychodzie.
Arcydzieła Kameralistyki
Tegoroczne koncerty w samym Sierakowie 11 sierpnia i będzie to występ sekstetu smyczkowego, który będę miała przyjemność oraz zaszczyt współtworzyć z wybitnymi muzykami-kameralistami związanymi z takimi orkiestrami jak Sinfonia Varsovia, Narodowe Forum Muzyki czy Orkiestra Polskiego Radia Amadeus. Wykonamy dwa arcydzieła kameralistyki:
- Sekstet smyczkowy b-moll op.18 Johannesa Brahmsa
- Sekstet smyczkowy d-moll “Souvenir de Florence” Piotra Czajkowskiego.
W obu utworach kompozytorzy zdecydowali się obsadzić sekstet parą każdego z trzech instrumentów – skrzypiec, altówki i wiolonczeli. Umożliwiło to wzmocnienie ich brzmienia, budzące nawet skojarzenia z grą orkiestrową, przy jednoczesnym zachowaniu muzycznej wrażliwości na najdrobniejsze szczegóły faktury. Utwory te w najdoskonalszy sposób ukazują ideę dialogu muzycznego dając jednocześnie równorzędną możliwość wirtuozowskiej prezentacji wszystkim artystom. Połączenie sześciu temperamentów i osobowości w jeden organizm to nie lada wyzwanie dla muzyków i prawdziwa uczta dla melomanów.
Oak Brothers
W kolejną niedzielę - 18 sierpnia spotkają się z nami Oak Brothers. Zapowiadani już w 2022 roku ostatecznie z przyczyn niezależnych nie mogli wystąpić w Sierakowie dlatego tym bardziej cieszymy się na tegoroczny koncert.
Jest to formacja instrumentalna tworzona przez braci - Szczepana i Radosława Dembińskich, zajmująca się wykonawstwem muzyki minionych epok, szczególnie zaś baroku i klasycyzmu. Duet wykonuje oryginalne opracowania i aranżacje, wzbogacając program o kompozycje autorskie,
a także nieustannie poszukując nowych źródeł inspiracji. Bezsprzecznym atutem zespołu jest zestawienie ze sobą dwóch bliskich sobie lecz jednak odmiennych instrumentów - wiolonczeli barokowej i violi da gamba, które dostarcza niepowtarzalnej feerii barw.
Bracia występowali na takich festiwalach jak Chojnowska Jesień, IV Ogólnopolskie Spotkania z Muzyką Dawną w Kaliszu Pomorskim, XVIII Elbląskie Dni Muzyki Dawnej, XXII Międzynarodowy Festiwal Maj z Muzyką Dawną, czy XX Międzynarodowe Spotkania z Muzyką Dawną w Świeradowie – Zdroju.
Oak Brothers to nie tylko zdolni interpretatorzy partytur sprzed kilku stuleci. To konfrontacja dwóch odrębnych temperamentów, pojedynek osobowości, kreujący zupełnie nowe oblicze muzyki.
Ambasadorzy Kultury
Ostatnim z tegorocznych koncertów, który odbędzie się 25 sierpnia będzie recital wyjątkowego duetu skrzypcowo-akordeonowego. Duo Karolina Mikołajczyk & Iwo Jedynecki to jeden z najciekawszych i najbardziej innowacyjnych zespołów kameralnych młodego pokolenia, łamiący wszelkie stereotypy odnośnie instrumentarium i wymykający się utartym schematom repertuarowym. Laureaci Paszportu Polityki, I nagród i Grand Prix na międzynarodowych konkursach muzycznych we Francji, Chorwacji, Austrii, Włoszech oraz Polsce, zyskujący uznanie artystów takich jak Krzysztof Penderecki czy Maxim Vengerov. Mają za sobą występy m.in. w nowojorskiej Carnegie Hall, na festiwalu Warszawska Jesień, a także recitale we Francji, Niemczech, Austrii, Szwajcarii, Włoszech, Hiszpanii, Gruzji, Chinach, Singapurze, Malezji, Wietnamie, Kambodży, Tajlandii, Stanach Zjednoczonych i na Kubie. Ci ambasadorzy polskiej kultury na całym świecie zabiorą nas w muzyczną podróż przez wszystkie epoki widzianą z perspektywy ich instrumentów.
Każdego roku staramy się dla Państwa przygotować koncerty, które dostarczą niezapomnianych wrażeń, artystycznych uniesień i wzruszeń. Jestem ogromnie dumna z tego, że razem z Państwem - naszą publicznością - udaje nam się tworzyć wydarzenie na którym z przyjemnością goszczą artyści światowego formatu. Nie pozostaje mi zatem nic innego jak podziękować Państwu za to, że jesteście z nami i powiedzieć “do zobaczenia” w sierpniowe niedziele!
Celina Kotz, Wiesław Pietruszak