youtube

VI Międzychodzka Dziesiątka z Pompą!

Olandia Etno Festiwal 2018

 

OLANDIA NA FOLKOWO I POWSTAŃCZO. ZAPRASZAMY NA KONCERTY I WARSZTATY.

 Już 25 sierpnia br. na terenie Krainy Wypoczynku i Konferencji Olandia w Prusimiu (woj. Wielkopolskie) organizowany przez Fundacje Olandia  odbędzie się VII edycja Olandia Etno Festiwal. Tegoroczne koncerty i wydarzenia opatrzone są wspólnym hasłem „Etno Polska”, a będą to: konkurs o Złoty Wiatrak, specjalny koncert upamiętniający 100-lecie wybuchu Powstania Wielkopolskiego „Potrafimy Zwyciężać”, warsztaty historyczne Olenderskiego Inkubatora Artystycznego ze spotkaniem historycznym, warsztaty muzyczne z Przemysławem „Śledziem” Śledziuhą, a także warsztaty rękodzielnicze oraz taneczne.Konkurs o Złoty Wiatrak jest stałym punktem programu Olandia Etno Festiwal. Co roku w szranki stają młode i obiecujące kapele z gatunku etno / folk. Wśród laureatów konkursu są m.in. formacje: Lemko Tower, Krambabula, BAPU. W tegorocznym finale konkursu wystąpią: Kurna Chata, Huraban oraz Żmij, a muzyczną całość dopełnią Oczybaszki oraz Wałasi.

Kurna Chata wykonuje muzykę etno trans /world fusion i piosenkę aktorsko – autorską. Repertuar koncertowy Kurnej Chaty to z jednej strony ciekawe interpretacje tradycyjnych polskich tematów folkowych w nowoczesnym ujęciu,  z drugiej zaś ocierające się o muzyczno-kabaretowy pastisz, dowcipne utwory inspirowane tekstami z tradycyjnej muzyki ludowej.
Huraban proponuje własne odczytanie folkowych tradycji z różnych stron świata. Muzycy dbają o oryginalność i niepowtarzalność aranżacji, a klasyczne wykształcenie (Akademia Muzyczna we Wrocławiu) czyni ich muzykę jeszcze bardziej wyjątkową. Huraban powstali w Legnicy, ale działają głównie w Hiszpanii, na kanaryjskiej wyspie La Gomera oraz w Niemczech, gdzie współpracują z Instytutem Polskim w Lipsku,

 

Żmij nie przypadkiem zaczerpnął nazwę ze świata słowiańskich baśni i mitów. Wężokształtny stwór doskonale oddaje ducha magii, jaką kreują na swoich koncertach. Zespół tworzą pasjonaci dawnych wierzeń i rodzimej mitologii, którzy postanowili przemieszać ludowe teksty i melodie z autorskimi pomysłami. Pełne są one zarówno upiorów, mar i mrożących krew w żyłach obrazów, ale także i historii pięknych i wzruszających.

 

Oczybaszki czyli to, co pierwotne, proste i emocjonalne. Zespół zatacza szerokie kręgi wokół folku. Czuje w nim oswojony mrok i nostalgię, ale też bezpieczeństwo. Dlatego też Basia Biel, Ola Bocal i Michał Biel – jak sami mówią – ciągle krążą wokół niego, jak się krąży wokół domu

 

Następne propozycje muzyczne będą bardziej rockowe, ale jak najbardziej z polskim akcentem. Z okazji 100. rocznicy wybuchu Powstania Wielkopolskiego, jedynego zakończonego zwycięstwem zrywu narodowemu, przypomnimy na żywo repertuar niezwykłej płyty wydanej kilka lat temu przez połączone siły Fabryki Zespołów i INC S.A., „Potrafimy Zwyciężać – Powstanie Wielkopolskie”. Dziesięciu bardzo różnych wykonawców z rejonu Wielkopolski zilustrowało swoimi dźwiękami powstanie, które, w zgodnej opinii wszystkich biorących udział w projekcie artystów, nie jest jeszcze należycie wypromowane, a przecież przynosi, Wielkopolanom i Polakom, wyjątkową chlubę i, jak czytamy w książeczce do płyty, gdyby nie ono, moglibyśmy żyć dziś w zupełnie innym kraju.

Płyta złamała stereotyp myślenia o usianej pomnikami i napiętnowanej martyrologią polskiej historii, i pokazała, że potrafimy cieszyć się własnymi sukcesami, więcej nawet: potrafią cieszyć się nimi ludzie młodzi, którzy dzięki poświęceniu swoich przodków, mogą dziś uczyć się, pracować i tworzyć wolną muzykę w wolnej Polsce. „Potrafimy zwyciężać” to historia Powstania Wielkopolskiego opowiedziana słowami i dźwiękami muzyków. Dziesięć związanych z regionem zespołów opowiedziało swoją niezwykle zróżnicowaną muzyką historię zwycięskiego Powstania, szkicując specjalnie przygotowanymi na ten album utworami barwny pejzaż towarzyszących słynnemu wydarzeniu z roku 1918. Już w założeniu nie miała być to płyta przepełniona patosem, ale oddająca siłę ludzi, którzy wtedy wyszli na ulicę by walczyć o wolność, by muzyka odpowiadała atmosferze wydarzeń związanych z Powstaniem.

Koncert, podobnie jak trzy lata temu w poznańskiej Arenie podczas festiwalu „Luxfest”, będzie miał charakter multimedialny. Na plenerowej scenie Olandii, przy pełnych emocji slajdów i prezentacji, zaprezentują muzykę z albumu zespoły Ciabatta, De Indigo, Mokrofon, Nowy Folklor oraz The Sandals.

Ciabatta – jak taka bułeczka. Muzyczny przysmak przyrządzony z pięciorga młodych i nietuzinkowych składników, doprawionych szczyptą brawury, garścią nieszablonowych zagrywek i wiadrem pozytywnej energii. Serwując szeroko pojęte, rockowe klimaty łączy satysfakcję z gry oraz pyszną zabawę, czego efektem są rozgrzewające, przystępne dla każdego wypieki. Smakowicie wyrastający na najlepszych poznańskich drożdżach już nie może się doczekać by rozsadzić kolejny piekarnik.

 

De Indigo: zespół powstał w 2007 roku w Kaliszu pod pierwotną nazwą Dzieci Przemysłowej. W następnych miesiącach poszukiwanie artystycznych inspiracji doprowadziło ich do zmiany nazwy na De Indigo, odwołującej się do new-age’owej koncepcji tzw.  “Dzieci Indygo”, a więc ludzi, którzy od wczesnego dzieciństwa charakteryzują się specyficznymi zdolnościami paranormalnymi. De Indigo mają jeszcze coś – niebywałe zdolności muzyczne!

 

Mokrofon: grupa istnieje od 2010 roku. Pierwszy utwór, nagrany wspólnie z gośćmi, “Poznański 13. grudnia” przez 2 tygodnie obejrzało w internecie ponad 15 tysięcy osób. Mokrofon ma na swoim koncie współpracę z topowymi polskimi muzykami, m.in. gitarzystą Robertem “Litzą” Friedrichem (Acid Drinkers, Flapjack, Luxtorpeda) oraz trębaczem jazzowym Maciejem Fortuną.

 

Nowy Folklor gra taneczną muzykę, jakby Polska była wyspą na Karaibach! Nowy Folklor to tętniąca pulsem i rytmem maszyna, przynosząca afro-polską fiestę i karnawał przez cały rok. Projekt Macieja Mustafy Giżejewskiego powstawał w jego głowie od lat. Żyjąc w mieście, został odcięty od swoich korzeni, do których wraca zabierając ze sobą cały bagaż muzyczny, o który wzbogacił się po drodze. Ideą projektu jest chęć rewitalizacji polskiego folkloru, wskrzeszenie tradycji wspólnego grania, tańczenia i śpiewania w atmosferze niczym nieskrępowanej radości i wzajemnego szacunku.

 

The Sandals. Ich nazwa jest przewrotna, ponieważ poznańscy muzycy zdecydowanie preferują glany. Ich zaraźliwie przebojowy street punk, w najlepszej tradycji Angelic Upstarts czy Sham 69, zagrzewa do dzikiego pogo, ale warto też zwrócić uwagę na ich ambitne teksty. Oldschoolowe uliczne granie zawsze jest aktualne i zawsze może liczyć na świetną reakcję i nie inaczej będzie w Olandii!

 

A to nie wszystko! Dodatkowo przewidziano atrakcje kulinarne związane z kuchnią polską. Nie zabraknie lokalnych wystawców i – to oczywiste – świetnej muzyki. Dzieci mile widziane – i dla nich znajdzie się sporo! A wszystko to odbędzie się w przepięknej Krainie 100 Jezior czyli tzw. małych Mazurach Wielkopolski w otulinie Puszczy Noteckiej. Zapraszamy zatem do Olandii. Wstęp wolny!

PROJEKT DOFINANSOWANY ZE ŚRODKÓW PROGRAMU FUNDUSZ INICJATYW OBYWATELSKICH ORAZ WSPÓŁFINANSOWANY PRZEZ SAMORZĄD WOJEWÓDZTWA WIELKOPOLSKIEGO.

 

FESTIWAL ROZPOCZYNAMY O GODZINIE 14.00!

14.00  Historyczne spotkanie prowadzone przez Antoniego Taczanowskiego

od 15.00 Warsztaty Muzyczne prowadzone przez Przemysława Śledzia

od 15.00 Warsztaty Taneczne

od 15.00 Warsztaty Rękodzielnicze – Krystyna Straburzyńska

Od 15.00 Przedstawienie działalności Olenderskiego inkubatora Artystycznego

15.50 Konkurs o złoty wiatrak –

18.50 Finał Konkursu o Złoty Wiatrak i wręczenie nagród

19.00 koncert zespołu Oczy Baszki

19.30 Koncert ,,Potrafimy zwyciężać”

21.00 Koncert Wałasi

Zapraszamy do śledzenia naszego wydarzenia na: https://www.facebook.com/events/433910947112095/

 

Tarpaniada