Zakład Ubezpieczeń Społecznych rozpoczął wysyłkę deklaracji podatkowych PIT za 2017 r. Formularze PIT zostaną wysłane do wszystkich osób, które w 2017 r. chociaż raz pobrały świadczenie z ZUS. Deklaracje będą wysyłane sukcesywnie, nie później niż do końca lutego 2018 r.

Wysyłka PIT rozpoczęta. Odlicz 1procent podatku

1 procent na rzecz OPP

Przypominamy, że emeryci i renciści, którzy chcą przekazać 1 procent podatku na rzecz wybranej Organizacji Pożytku Publicznego, mają taką możliwość w składanym do urzędu skarbowym rocznym zeznaniu PIT. Jeżeli uzyskują dochody wyłącznie z Zakładu Ubezpieczeń Społecznych i nie mają żadnych odliczeń, nie będą musieli samodzielnie wypełniać zeznania podatkowego PIT-37. Informację o przekazaniu 1 procent na rzecz wskazanej OPP powinni złożyć do Urzędu Skarbowego na druku PIT-OP. Urząd Skarbowy po otrzymaniu PIT-OP dokona rozliczenia na podstawie otrzymanego rocznego obliczenia podatku na PIT-40A dostarczonego przez ZUS.

Odliczenie od dochodu

Natomiast emeryci i renciści, którzy mogą skorzystać z przysługujących im odliczeń od dochodu lub od podatku, mogą tego dokonać w zeznaniu podatkowym PIT-37 lub PIT-36 składanym do urzędu skarbowego do 30 kwietnia 2018 r.

Marlena Nowicka

regionalna rzeczniczka prasowa ZUS