PALISZ PŁACISZ ZDROWIE TRACISZ

II EDYCJA KONKURSU

Światowy Dzień Rzucania Palenia Tytoniu obchodzony jest tradycyjnie w trzeci czwartek listopada. Idea tego Dnia narodziła się w Stanach Zjednoczonych, w Polsce obchodzony jest od 1991 roku. Tysiące palaczy starają się w tym Dniu wytrwać bez palenia, a część z nich przestaje w ogóle palić. Zarówno w Polsce jak i na świecie problem używania tytoniu występuje na bardzo dużą skalę. Zgodnie z najnowszym ogólnopolskim badaniem GIS z 2016 r., do codziennego palenia przyznaje się co trzeci Polak (31%) w wieku 15 lat i więcej (28% kobiet i 38 % mężczyzn). Odsetek osób przyznających się do nałogowego palenia nie zmienił się w istotny sposób w porównaniu z 2015 rokiem (28%). Pozytywnym zjawiskiem jest to, że najmłodsi ankietowani palą najmniej co może być spowodowane zmieniającymi się trendami (modą na niepalenie) oraz ograniczeniami prawnymi związanymi z paleniem tytoniu w miejscach publicznych. Dane statystyczne są alarmujące. Na całym świecie wskutek palenia tytoniu przedwcześnie umiera ok. 3,5 miliona osób, a przeciętna osoba, która wypala do 10 papierosów dziennie, skraca sobie życie o 4,5 roku.

Dlatego warto zrezygnować z palenia tytoniu. Organizm nawet po wieloletnim trwaniu nałogu jest w stanie naprawić szkody wyrządzone przez dym tytoniowy. Układ krążenia już w kilka dni po zaprzestaniu palenia ulega poprawie, a płuca zaczynają oczyszczać się ze szkodliwych substancji.

Osoby zainteresowane profilaktyką antytytoniową zapraszam do udziału w konkursie. Proszę - wymyśl krótkie hasło dotyczące niepalenia.

Napisz je na kartce pocztowej, podaj swoje dane osobowe: adres zamieszkania, nazwę: szkoły do której uczęszczasz; zakładu pracy oraz numer telefonu i przynieś lub wyślij na

adres:

Powiatowa Stacja Sanitarno-Epidemiologiczna w Międzychodzie

Oświata Zdrowotna i Promocja Zdrowia

ul. Strzelecka 12

64-400 Międzychód

z dopiskiem „KONKURSdo dnia 24 listopada 2017 roku.

Być może zostaniesz zdobywcą  jednej z dziesięciu / 10 / nagród rzeczowych ufundowanych przez Wójta Gminy w Kwilczu.

Uwaga;

1.Każdy uczestnik konkursu zgłasza samodzielnie pracę tzn. jest autorem pracy.

2.Nadesłanie przez uczestnika hasła oznacza że równocześnie wyraża zgodę w przypadku wygranej na opublikowanie imienia, nazwiska, miejsca zamieszkania

REGULAMIN II EDYCJI KONKURSU

DLA SPOŁECZNOŚCI LOKALNEJ POWIATU MIĘDZYCHODZKIEGO

ŚWIATOWY DZIEŃ RZUCANIA PALENIA

2017 ROK

1. Postanowienia ogólne:

hasło konkursu – RZUĆ PALENIE RAZEM Z NAMI

• organizatorzy  konkursu:

- Powiatowa Stacja Sanitarno-Epidemiologiczna w Międzychodzie

Współorganizator

- Gmina Kwilcz

• patronat nad konkursem.

Wójt Gminy  – Stanisław Mannek

1. Określa się cel konkursu.
  • promowanie dojrzałych postaw i zachowań pro zdrowotnych
  • zachęcenie do edukacji na temat prewencji i profilaktyki antynikotynowej.

1. Zasięg i warunki uczestnictwa w konkursie

Konkurs skierowany do społeczności lokalnej z powiatu międzychodzkiego.

1. Ramy czasowe trwania konkursu.

Od  opublikowania na stronach internetowych PSSE, Starostwa, Urzędów Miast i Gmin tj. 25 do 24 listopada br.

Podsumowanie konkursu – 05.12. 2017 rok

Posiedzenie Komisji Konkursowej –  06. 12. 2017 rok

Opublikowanie listy laureatów na stronach internetowych w/w Instytucji, w prasie lokalnej

Zaproszenie zwycięzców i wręczenie im nagród rzeczowych – do 14 grudnia 2017r.

1. Ustala się zakres tematyczny.

Konkurs skierowany jest do społeczności lokalnej powiatu międzychodzkiego, Zadanie konkursu polega na autorskim wymyśleniu hasła promującego niepalenie tytoniu i papierosów elektronicznych.

1. Określa się zasady przeprowadzenia konkursu:
  • zadania dla uczestników konkursu – polega na wymyśleniu hasła promującego niepalenie etap powiatowy
  • osoba odpowiedzialna – pion OZ i PZ PSSE Miedzychód
  • sposób zgłaszania uczestników – każdy uczestnik konkursu zgłasza samodzielnie

i wymyśla hasło o niepaleniu - wysyła lub dostarcza kartkę pocztową do Powiatowej Stacji Sanitarno - Epidemiologicznej w Międzychodzie ul. Strzelecka 12

1. Określa się zasady oceny oraz skład komisji konkursowej.

Spośród nadesłanych kart uczestników zostanie wybranych 10 najciekawszych prac

Komisja:

^Państwowy Powiatowy Inspektor Sanitarny w Międzychodzie

^Dyrektor Centrum Usług Wspólnych

^Inspektor Urzędu Gminy w Kwilczu

^Powiatowy koordynator ds. Oświaty zdrowotnej i Promocji zdrowia

7. Ustala się zasady nagradzania:

•   liczba laureatów - 10
  •   rodzaj nagród – rzeczowe

Fundator Nagród Gmina Kwilcz.

Opracował: st. asystent mgr Anastazja Krysztofek-Kinal