Spotkanie w sprawie podpisania umów dzierżawnych z Kołami Łowieckimi

W dniu 21 marca 2017 roku w Starostwie Powiatowym w Międzychodzie odbyło się spotkanie w sprawie podpisania umów dzierżawnych z Kołami Łowieckimi położonymi na terenie powiatu międzychodzkiego oraz prowadzenia gospodarki łowieckiej przez poszczególne Koła Łowieckie. W spotkaniu udział wzięli przedstawiciele Kół Łowieckich z terenu powiatu międzychodzkiego, nadleśniczowie poszczególnych Nadleśnictw, Starosta Międzychodzki, przedstawiciele Wielkopolskiej Izby Rolniczej oraz rolnicy. Na spotkaniu nadleśniczowie poszczególnych Nadleśnictw omówili plany łowieckie i ich realizację w poszczególnych Kołach Łowieckich. Według zgłaszanych uwag przez rolników plany łowieckie zakładają zbyt małą redukcję dzików i jeleni, których populacja jest zbyt wysoka i  wyrządzają one duże szkody w uprawach rolnych. Ponadto właściciele gruntów nie mają żadnego wpływu na planowanie wielkości odstrzału w poszczególnych obwodach łowieckich.

Również rolnicy zgłaszali wiele uwag dotyczących złego szacowania przez Koła Łowieckie, na niekorzyść rolników, wyrządzanych szkód przez zwierzynę w uprawach rolnych. Ponadto rolnicy wnioskowali o coroczne spotkania z Kolami Łowieckimi i Nadleśniczymi poszczególnych Nadleśnictw w celu omówienia realizacji planów łowieckich i wypłacania odszkodowań rolnikom. Podsumowując spotkanie Starosta poinformował, że umowy z Kołami Łowieckimi na dzierżawę polnych obwodów łowieckich zostaną podpisane po zaopiniowaniu przez wójtów, burmistrzów i Wielkopolską Izbę Rolniczą w terminie do końca marca 2017 roku na okres 10 lat.