Rządowy Fundusz POLSKI ŁAD Program Inwestycji Strategicznych

Kwota udziału własnego: 922.500,00

Procentowy udział własny: 10,00%

Wartość dotacji: 8.302.500,00

Przewidywany termin zakończenia inwestycji: kwiecień 2024 r.

W ramach rozwoju powiatowej infrastruktury sportowej planuje się budowę sali gimnastycznej przy budynku Liceum Ogólnokształcącym w Międzychodzie wraz z dostosowaniem obiektu szkoły do wymogów przeciwpożarowych. Obiekt będzie wybudowany z zastosowaniem nowoczesnych technologii z łącznikiem do budynku szkoły i zapleczem użytkowym (szatnie, toalety, rozkładana trybuna, która umożliwi efektywne wykorzystanie przestrzeni Sali podczas organizacji różnych imprez). Wymiary Sali zapewnią możliwość przeprowadzenia dwóch lekcji wychowania fizycznego z przesłoną oddzielającą oraz grę w piłkę ręczną, nożną, siatkówkę i koszykówkę. Architektura nowego obiektu będzie nawiązywała do istniejącego, zabytkowego budynku szkoły. Obiekt przyczyni się do zaspokojenia potrzeb obecnych i przyszłych pokoleń. Obiekt zwiększy dostęp do uprawiania sportu dzieci, młodzieży i osób starszych. Sala zostanie wybudowana z wykorzystaniem nowoczesnych rozwiązań technologicznych, zapewniających bezpieczeństwo użytkowania, ekonomiczną eksploatację z poszanowaniem dla środowiska.

Planuje się ogrzewanie budynku z istniejącej, gazowej sieci ciepłowniczej, zastosowanie energooszczędnego oświetlenia typu led i zapewnienie odzysku ciepła poprzez system wentylacji – rekuperacja. Obiekt będzie przede wszystkim zaspakajał potrzeby uczniów Liceum Ogólnokształcącego. Obecnie pomimo braku sali uczniowie aktywnie uczestniczą w zajęciach wychowania fizycznego. Na lekcje przemieszczają się do sali gimnastycznej  przez miasto do innej szkoły nawet w bardzo trudnych warunkach pogodowych, co jest poważnym utrudnieniem.  Przejście  do innej szkoły zajmuje co najmniej  20 minut. Ponadto budowa sali gimnastycznej rozwiązałaby również problem szatni. Obecnie uczniowie chcąc skorzystać z boiska przyszkolnego przebierają się w klasach, bez łazienki i prysznica. Liceum Ogólnokształcące jako wiodąca szkoła ponadpodstawowa w powiecie międzychodzkim nie ma Sali gimnastycznej, co utrudnia jej dalszy, efektywny rozwój.  Budowa Sali będzie miała oddziaływanie na ok. 1100 uczniów szkół ponadpodstawowych i Specjalnego Ośrodka Szkolno – Wychowawczego, położonych w bezpośrednim sąsiedztwie. Obejmie też środowisko lokalne w związku lokalizacją Sali w centrum miasta w dużym skupisku mieszkańców. Obiekt będzie wykorzystywany jako baza sportowa dla lokalnych klubów sportowych i stowarzyszeń jak i przyjezdnych klubów organizujących letnie i zimowe obozy sportowe. Sala będzie dostępna po godzinach lekcyjnych dla wszystkich grup wiekowych.