youtube

Letnie Spotkania Kameralne z Sauerianum

Po Letnich Spotkaniach Kameralnych Sieraków - 2022

 

Koncertem w kościele pw. Najświętszej Marii Panny w niezwykle urokliwej  miejscowości Kamionna zakończyliśmy V Letnie Spotkania Kameralne Sieraków 2022. W bieżącym roku na finałowy koncert zaprosiliśmy wybitną śpiewaczkę, Aleksandrę Borkiewicz. Przypomnę, że Dyrektorem Artystycznego festiwalu w Sierakowie jest jedna z najwybitniejszych skrzypaczek młodego pokolenia Celina Kotz, dwukrotna uczestniczka Konkursu Skrzypcowego im. Wieniawskiego i laureatka licznych innych konkursów. To zagwarantowało niezwykle wysoki poziom artystyczny. Od początku festiwalu towarzyszyła nam lokalna gazeta „Tydzień Międzychodzko – Sierakowski”.

 

Każdy koncert był inny!

 

Celina Kotz niezwykle pieczołowicie, mimo trudności związanych z pandemią, przygotowała tegoroczny festiwal. Zaprosiła wyjątkowych artystów, których życiorys i osiągnięcia na niwie krajowej i międzynarodowej zajmowało wiele stron, stąd nie dziwi mnie niezwykle wysoki poziom wirtuozerii i ciekawy dobór repertuaru.  Jako pierwszy zaprezentował się zespół Cuore Piano Trio w składzie: Zuzanna Budzyńska – skrzypce, Jadwiga Roguska – wiolonczela, Szymon Ogryzek – fortepian. Wspomniałem o przebogatym życiorysie każdego z artystów tutaj występujących i muszę jeszcze dodać, że kiedy poprosiłem, by wykreślić konkursy mniej znaczące, nadal pozostawało kilka stron. Zgadzam się z jednym z krytyków i znawców, którzy często podkreślają, że ci bardzo młodzi i znakomici artyści często swoim dorobkiem mogliby obdarzyć kilka, a nawet kilkanaście osób.  Tego wieczoru usłyszeliśmy „Trio fortepianowe Artura Malawskiego, któremu karierę skrzypka uniemożliwiła choroba, trwały uraz lewej ręki. Zajął się więc kompozycją i pedagogiką. Wśród jego uczniów byli tacy kompozytorzy, jak Penderecki, Kilar i Semkow. Od początku naszej działalności staramy się naszym słuchaczom przybliżać perły polskiej kultury. Stąd także wybrzmiała Rapsodia op. 33 na fortepian skrzypce i wiolonczelę Ludomira Różyckiego.

W drugim koncercie poprowadziliśmy publiczność przez kraje Europy od dalekiej Hiszpanii po Oslo zahaczając po drodze o Wiedeń i Paryż. Zresztą, kiedy wśród melomanów widzimy na plakacie Michała Francuza, to możemy być pewni nie tylko wirtuozowskiego wykonania, ale też obok perełki spośród naszej artystycznej młodzieży. Nie inaczej było tym razem. Na skrzypcach zagrała -  i to jak!!! -  młodziutka Inez Issel Burzyńska. Nie mam wątpliwości, że o tej niezwykle zdolnej skrzypaczce jeszcze nie raz usłyszymy.

Stowarzyszenie „Sauerianum” niezwykle pieczołowicie upamiętnia ważne dla nas rocznice i wydarzenia z historii Polski. Trzeci z koncertów, którego tytuł zawiera treść tamtego wspomnienia „Wariacje Tischnerowskie z Bachem” był wspomnieniem wydarzeń z roku 1980, kiedy to zrodziła się „Solidarność”, a potem wolność Polski. Myśli wybitnego polskiego filozofa, ks. J. Tischnera zawarte w dziele tłumaczonym na kilkadziesiąt języków świata przeplataliśmy muzyką Johanna Sebastiana Bacha z cyklu „Wariacje Godbergowskie”, a wykonali to mistrzowie nad mistrzami: Celina Kotz, Mateusz Doniec i Piotr Mazurek. Muzyka wywarła na słuchaczach wyjątkowe wrażenie, czemu wcale się nie dziwię. Kiedy mówię o ambasadorach polskiej kultury niewątpliwie także ich mam na myśli. Ten koncert wsparł finansowo Marszałek Województwa Wielkopolskiego.

Od kilku lat do festiwalu w Sierakowie wpletliśmy wspólnie z panem starostą Rafałem Litke koncert z udziałem gwiazdy w miejscach wyjątkowych o niezwykłej wartości historycznej. Ziemia międzychodzka ma kilka przepięknych kościołów. Tym razem wybitna polska sopranistka Aleksandra Borkiewicz-Cłapińska wykonała ciekawy repertuar ( Chopin, Moniuszko, Puccini,  Maklakiewicz, Cipullo ). Ten koncert w całości finansuje starostwo powiatowe w Międzychodzie i jest niewątpliwie wspaniałą wizytówką powiatu.         

 

Wsparły nas samorządy

 

Jak co roku wsparły nas samorządy. Na V Letnie Spotkania Kameralne złożyły się środki pochodzące z gminy Sieraków i Sierakowski Dom Kultury, starostwo powiatowe w Międzychodzie, Urząd Marszałka w Poznaniu, Muzeum Opalińskich w Sierakowie i Bank Spółdzielczy Pojezierza Międzychodzko-Sierakowskiego.


Podziękowania

 

Na przeprowadzenie festiwalu składa się wysiłek wielu osób: Dyrektora Artystycznego, gospodarzy obiektów, fotografów dokumentujących to wydarzenie, dziennikarzy i wielu innych osób. Pragnę podziękować panu Robertowi Jędrzejczakowi, dyrektorowi Muzeum Opalińskich w Sierakowie, panu Witoldowi Kmieciakowi, pomysłodawcy festiwalu, ks. proboszczowi z Kamionnej, Markowi Jankowskiemu, panu Krzysztofowi Sobkowskiemu z tygodnika „Tydzień Międzychodzko – Sierakowski” oraz panu Maksymilianowi Kmieciakowi. Osobne podziękowania kieruję pod adresem starosty międzychodzkiego, pana Rafała Littke, nie tylko za obecność na naszych koncertach i ciekawą koncepcję promocji powiatu, lecz także za wyjątkową atmosferę.  Szczególne słowa podziękowania chciałbym skierować pod adresem pani Celiny Kotz, Dyrektora Artystycznego festiwalu, dzięki której „pod strzechy” dociera kultura na najwyższym poziomie. Dziękuję też wspaniałej i niezawodnej publiczności, która od początku stwarza naszym muzykom niezwykłą atmosferę.

   tekst: Wiesław Pietruszak

 

 • Fundusze Europejskie
 • BIP
 • eBOI
 • RADA
 • pomoc prawna
 • kolejkowanie

 • Geoportal powiatu
 • Środki finansowe z budżetu państwa
 • Telewizja Wielkopolska
 • Galerie zdjęć
 • PTI