youtube

Badania densytometryczne w Międzychodzie – podsumowanie akcji profilaktycznej

W dniach 11-12 maja bieżącego roku po raz kolejny z inicjatywy Stowarzyszenia „MEDICUS” historia ochrony zdrowia w Powiecie międzychodzkim na czele z Tomaszem Tomalą, przy współpracy z Samodzielnym Publicznym Zakładem Opieki Zdrowotnej w Międzychodzie odbyła się akcja profilaktyczna „Osteobus w Międzychodzie”. Badania mieszkańcom Powiatu wykonywało Mobilne Centrum Diagnostyki Osteoporozy z podwarszawskich Łomianek, posiadające najnowocześniejszy sprzęt densytometryczny. Akcja była elementem III edycji Białej Soboty w Międzychodzie, która odbędzie się w tym roku wyjątkowo we wrześniu.
            Dwudniowy przyjazd Osteobusa do Międzychodu związany był z bardzo dużym zainteresowaniem mieszkańców oraz wysokim współczynnikiem negatywnych wyników (ponad 30%) wykrytych podczas ostatniej edycji badań, w lutym tego roku.

            Badanie densytometryczne w normalnych warunkach kosztuje przeszło 120 zł (ceny dochodzą nawet do 180 zł), można je wykonać najbliżej w Poznaniu, Luboniu bądź Gorzowie.
Do kosztów badania należy doliczyć poświęcony czas oraz koszty dojazdu. Badania wykonywane w ramach akcji profilaktycznej w Międzychodzie to koszt 20-40 zł, w zależności od zakresu badania (20 zł badanie jednego odcinka, 40 zł badanie kompleksowe). Jest to możliwe dzięki wsparciu finansowym Powiatu międzychodzkiego i Gminy Międzychód, które to samorządy  po raz kolejny dofinansowały to przedsięwzięcie. Jednego dnia z badań skorzystać mogło 70 pacjentów. Każdorazowo kiedy odbywa się tego typu akcja profilaktyczna, miejsca wypełniane są w mgnieniu oka. Wystarczy 1,5 dnia od rozpoczęcia rejestracji i miejsc praktycznie już nie ma. Świadczy to
o bardzo dużym zapotrzebowaniu na tego typu badanie, na co ma wpływ odległość od gabinetów specjalistycznych, co dla grupy docelowej densytometrii jest znaczącym utrudnieniem.

            Podczas ostatniej akcji z badania skorzystało łącznie 120 pacjentów. Z tej grupy u 20 pacjentów wykryto zmiany świadczące o osteoporozie i polecono pilny kontakt ze specjalistą. Kolejne 39 osób dowiedziało się o nieco łagodniejszej formie choroby – osteopenii.
Z powyższego wynika, że u prawie połowy przebadanych pacjentów występują niepokojące zmiany. To bardzo ważna informacja dla organizatorów oraz Koordynatora oddziału Reumatologicznego, Pani doktor Elżbiety Gigiel, która jest współorganizatorem akcji i w sposób bardzo fachowy opiekuje się później pacjentami w trakcie leczenia szpitalnego i dalszej profilaktyki.

            Kolejna edycja badań densytometrycznych planowana jest na wrzesień br. i odbędzie się
w trakcie trwania akcji pod nazwą „Biała Sobota w Międzychodzie”, połączonej w tym roku
z uroczystościami obchodów 70 lecia działalności Pogotowia Ratunkowego w Powiecie międzychodzkim (obchodzone były w 2021 roku, jednak ze względu na pandemię, uroczystości nie odbyły się) oraz odsłonięciem Pocztu Dyrektorów Szpitala.

Wówczas organizatorzy osiągną zamierzony cel – czterech przyjazdów urządzenia densytometrycznego w roku. Pełen pakiet przyjazdów  pozwoli z końcem roku wykonać sprawozdanie na temat skali problemu osteoporozy w naszym powiecie.

 

 

            Osteoporoza nazywana jest „cichym złodziejem kości”. Szacuje się, że w Polsce choruje na nią przeszło 2,5 mln osób obu płci. Problem dotyczy jednak przede wszystkim kobiet w wieku 50+. Złamania osteoporotyczne grożą praktycznie wszystkim, u których stwierdza się osteoporozę, tak więc identyfikacja osób zagrożonych złamaniami i ich leczenie staje się pilną koniecznością
w szybko starzejącym się społeczeństwie polskim. Jeszcze większy problem stanowi brak wdrażania odpowiedniego leczenia u osób z już dokonanymi złamaniami, albowiem dokonane złamanie zwiększa wielokrotnie ryzyko kolejnych złamań. Złamania prowadzić mogą do niepełnosprawności, szeregu komplikacji i chorób wtórnych a także wzrostu ryzyka zgonu. Wprowadzenie programu profilaktyki osteoporozy, pozwalającego wykryć zagrożenie wśród mieszkańców Powiatu to bardzo ważne zadanie, do którego powinny dążyć samorządy. W tym miejscu w imieniu organizatorów bardzo dziękuję władzom Powiatu międzychodzkiego i Gminy Międzychód za kolejne wsparcie finansowe, dzięki któremu ta akcja mogła się odbyć.

 

 

 • Fundusze Europejskie
 • BIP
 • eBOI
 • RADA
 • pomoc prawna
 • kolejkowanie

 • Geoportal powiatu
 • Środki finansowe z budżetu państwa
 • Telewizja Wielkopolska
 • Galerie zdjęć
 • PTI