To wyjątkowe wydarzenie odbyło się w ostatni weekend lipca w Międzychodzie. To pierwszy taki w Wielkopolsce wyścig swimrun, którego oficjalna nazwa to AQUAMAN Swimrun Międzychód w Krainie 100 Jezior.

Ten niezwykle widowiskowy sport od paru lat prężnie rozwija się w Polsce, a od tego roku Wielkopolska może pochwalić się swoim własnym wyścigiem rozgrywanym w Powiecie Międzychodzkim. Kraina 100 Jezior stanowi idealne miejsce do rozegrania wyścigu polegającego na naprzemiennym pływaniu i bieganiu.

Do premierowej edycji zawodów zgłosiło się ponad 200 zawodników z całej polski, jak również zagraniczni goście. Najliczniejsze reprezentacje stanowili zawodnicy z Warszawy, Poznania, Szczecina, Wrocławia, oraz goście z Niemiec, Białorusi, Francji, a nawet Chile! Goście zagraniczni stanowili prawie jedną dziesiątą ogółu zawodników!

Wydarzenie rozpoczęło się w sobotę po południu w Międzychodzie na plaży przed Hotelem Neptun, gdzie uczestnicy mieli możliwość odbioru pakietów startowych. Same zawody zostały rozegrane w niedzielę. O godzinie 10:00 na trasę ruszyli zawodnicy najdłuższego dystansu – AQUAMAN. Mieli do pokonania dystans ponad 25 km z czego ponad 4 stanowiły odcinki pływackie, podzielone na dziewięć sekcji, co oznacza, że zawodnicy aż 18 razy zmieniali dyscyplinę bieg-pływanie/pływanie-bieg. Najdłuższy jednorazowy odcinek pływacki liczył aż 1 km!

Trasa wiodła lasami i polami wokół Jeziora Bielskiego i Koleńskiego, głównie po terenach Nadleśnictwa Międzychód oraz Gminy Międzychód. Początkowo na trasie panował upał, w połowie dystansu uczestnicy zostali zaskoczeni przez silną nawałnicę, która zamieniła spokojne wody jezior w prawdziwe morskie fale, a padający intensywnie deszcz utrudniał nawigację. Największą atrakcją na trasie było poprowadzenie części dystansu biegowego pod prąd rzeki łączącej Jezioro Bielskie i Koleńskie, które stanowiło prawdziwy tor zbudowany z naturalnych przeszkód!

źródło: