Uroczyste otwarcie drogi powiatowej 1745P w miejscowości Białokoszyce.

Dziś z udziałem Wojewody Łukasza Mikołajczyka Oraz Poseł na Sejm RP Marty Kubiak został uroczyście otwarty odcinek drogi powiatowej 1745P. Jest to ostatni etap kończący przebudowę całego ciągu drogowego drogi powiatowej o długości blisko 8,2 km, który realizowany był w ciągu ostatnich czterech lat.

Pierwsi kierowcy, którzy przejechali nową drogą otrzymało drobny upominek od Powiatu Międzychodzkiego.

Dnia 07 listopada 2019 r. Powiat Międzychodzki podpisał umowę z Wojewodą Wielkopolskim na dofinansowanie przebudowy drogi powiatowej nr 1745 P Łężeczki – gr. powiatu szamotulskiego na długości 2091 m (etap VII i VIII, od km 6 + 200 do km 8 + 291 ) z Funduszu Dróg Samorządowych.

W zakres zadania wchodziło:

• wykonanie poszerzenia istniejącej podbudowy nawierzchni z 5,50 do 6,0m
  • wykonanie warstwy wiążącej i ścieralnej nawierzchni bitumicznej,
  • wykonanie poboczy gruntowych,
  • przebudowa przepustu
  • wykonanie oznakowania poziomego drogi.

Całkowity koszt inwestycji wyniósł 2 247 720,94 zł w tym dofinansowanie z Funduszu Dróg Samorządowych stanowiła na kwota 1 123 860, 94 zł.

Inwestycja została zrealizowana  przez Przedsiębiorstwo Robót Drogowo-Mostowych S.A. z Szamotuł.

Zadanie, które dziś uroczyście zostało zakończone to kontynuacja rozpoczętej w 2017 roku przebudowy drogi 1745 P (Łężeczki – gr. powiatu szamotulskiego), której pierwszy etap obejmował odcinek 4 km (etap I – IV km 0 + 00 do km 4 + 00) obejmował: wykonanie poszerzeń podbudowy nawierzchni, wykonanie podbudowy z mieszanek mineralno - bitumicznych gr. 7 cm, wykonanie geosiatki na poszerzeniach, wykonanie warstwy wiążącej z betonu asfaltowego gr. 6 cm, wykonanie warstwy ścieralnej nawierzchni z bet. asf. gr. 5 cm i szer. 6,0 m,  wykonanie zatoki autobusowej w m. Łężeczki, przełożenie i przebudowa istniejącego chodnika, wykonanie wysp kanalizujących ruch, wykonanie oznakowania poziomego drogi (linie krawędziowe i segregacyjne), ścinka i uzupełnianie poboczy gruntowych. Całkowity koszt przedsięwzięcia zamknął się kwotą 3 588 720,82 zł i został  dofinansowany w kwocie 2 283 503,06 zł z Programu Rozwoju Obszarów Wiejskich

Drugi etap realizowany w tym samym roku ze środków własnych obejmował przebudowę drogi 1745 P na długości 1,2 km (etap V od km 4+000 do km 5+200) w zakres którego wchodziło: wykonanie poszerzeń podbudowy nawierzchni, wykonanie podbudowy z mieszanek mineralno - bitumicznych gr. 7 cm, wykonanie geosiatki na poszerzeniach, wykonanie warstwy wiążącej z betonu asfaltowego gr. 6 cm, wykonanie warstwy ścieralnej nawierzchni z bet. asf. gr. 5 cm i szer. 6,0 m, wykonanie 2 zatok  autobusowych w m. Białokosz, budowa chodników w m. Białokosz, wykonanie oznakowania poziomego drogi (linie krawędziowe i segregacyjne),  ścinka i uzupełnianie poboczy gruntowych. Przebudowa  został sfinansowany ze środków własnych w kwocie 1 427 144,33 zł.

Trzeci etap przebudowy w/w drogi zrealizowany został w 2018 r. na długości 1 km (etap VI od km 5+200 do km 6+200). Całkowity koszt robót budowlanych wyniósł 1 684 832, 60 zł i został dofinansowany przez Gminę Chrzypsko Wielkie kwotą 25 000,00 zł