Zakończenie projektu pt.: „Mały Miś w świecie wielkiej literatury”

Projekt „Sieraków i Przyjaciele czytają Małemu Misiowi”, realizowany w ramach międzynarodowego projektu pt.: „Mały Miś w świecie wielkiej literatury” autorstwa Anety Konefał.

Projekt „Sieraków i Przyjaciele czytają Małemu Misiowi” miał na celu nawiązanie współpracy między przedszkolami na terenie naszego powiatu oraz promocję czytelnictwa wśród dzieci. Projekt został objęty honorowym patronatem przez : Starostę Powiatu Międzychodzkiego, Burmistrza Gminy Sieraków, Dyrektora Biblioteki Publicznej Miasta i Gminy Sieraków, Dyrektora Muzeum Zamek Opalińskich, patronat medialny zgodził się sprawować „Tygodnik międzychodzko-sierakowski”.

Do projektu przystąpiło siedem przedszkoli z terenu naszego powiatu:

• Przedszkole nr 3 w Międzychodzie;

• Przedszkole „Bajka” w Bielsku;

• Przedszkole nr 4 w Międzychodzie;

• Przedszkole nr 1 w Międzychodzie;

• Oddziały przedszkolne w Kaczlinie;

• Przedszkole „U Reksia” w Chrzypsku Wielkim;

• Przedszkole „Przyjaciół Książki” w Sierakowie (jako organizator).

W ramach projektu nawiązana została współpraca z zakładami pracy t.j.:

• Wielobranżowe Przedsiębiorstwo Komunalne w Sierakowie,

• piekarnia „aBa”,

• kawiarnia „Napoleon”,

• firma „Podolski”,

• hurtownia Caro,

• firma „ABP Poland”,

które zgodziły się ufundować upominki dla uczestników projektu oraz konkursów.

Uczestnicy projektu wybrali misia, który będzie reprezentantem ich przedszkola, nadawali mu imię oraz wypełniali dzienniczek stanowiącego jego „paszport”.

Wielkie rozpoczęcie akcji miało miejsce 25.11.2019 r. w „Dzień Pluszowego Misia” kiedy to pierwszy raz misie ruszyły w podróż do innych przedszkoli. Każdy miś miał za zadanie odwiedzić każde przedszkole, biorące udział w akcji, a na końcu powrót do przedszkola z którego pochodził. Przybycie do przedszkola nowego misia budziło wielką radość i entuzjazm wśród dzieci i odbywało się według stałego schematu tzn: wspólne otwarcie koperty, powitanie misia, odczytanie jego imienia i skąd pochodzi, oglądanie dzienniczka misia (gdzie już był i jakie bajki usłyszał), wspólne zajęcia i zabawy z misiem, a następnie przeczytanie misiowi i dzieciom bajki oraz wypełnienie karty z jego dzienniczka.

W ramach projektu Przedszkole zaprosiło też przedstawicieli i osoby ze środowiska lokalnego, które czytały dzieciom i misiom bajki.

Odbyły się też dwa konkursy:

• „Miś podróżnik” - konkurs dla nauczycieli - wykonanie misia (maskotki), które po zakończeniu konkursu miały zostać przekazane na licytację na cel charytatywny;

• „Mały Miś zwiedza okolicę” - konkurs plastyczny dla dzieci, który miał za zadanie promocję ciekawych miejsc na terenie naszego powiatu. Wystawa prac miała się odbyć po wcześniejszym ustaleniu terminu z panem dyrektorem w Muzeum Zamek Opalińskich.

Niestety z uwagi na pandemię koronawirusa, forma konkursów uległa zmianie (zamiast dostarczania prac ,uczestnicy dostarczali ich zdjęcia), a co za tym idzie nie udało się przekazać misiów na licytację oraz zorganizować wystawy.

Z tego samego powodu odwołana została „Gala podsumowująca projekt” zaplanowana na 23.04.2020 r. w „Dzień Książki”. Poza prezentacjami artystycznymi grup biorących udział w konkursie, miało nastąpić ogłoszenie laureatów konkursów, wręczenie nagród i upominków dla uczestników projektu oraz podziękowanie partnerom. Z uwagi na zaistniałą sytuację gala nie odbyła się, a nagrody, upominki i podziękowania zostały przekazane w późniejszym terminie.

Link do grupy ze zdjęciami i informacjami na temat projektu:

Prace konkursowe "Mały Miś zwiedza okolicę":

Prace konkursowe "Miś podróżnik":

Wyniki konkursów: