youtube

My już wsparliśmy!
Dołącz do inicjatywy i Ty!

Powiat postanowił wesprzeć tę wspaniałą inicjatywę przekazując płyn do dezynfekcji oraz rękawiczki!

Ty również możesz pomóc, lub zgłosić prośbę o pomoc poprzez grupę na Facebooku --> WIDZIALNA RĘKA MIĘDZYCHÓD I OKOLICE


Istniejące też grupy:

* Mapa z zaznaczonymi lokalnymi grupami Widzialnej Ręki: https://bit.ly/2W8IZIN
* Grupa główna: https://www.facebook.com/groups/304255033885298/
* Grupa dla osób z problemami z zatrudnieniem wynikającym z sytuacji kryzysowej (tzw. śmieciówkowe przestoje): https://www.facebook.com/groups/270116167312487/
* Fitness i crossfit w domu: https://www.facebook.com/groups/552594908700354/?ref=br_rs
* Bezmięsne przepisy kryzysowe: https://www.facebook.com/groups/558815868085799/
* Sekcja międzynarodowa: https://www.facebook.com/groups/2874461049277846/

Zakładajcie lokalne grupy Widzialnej Reki. Praktyka mówi, że działająca lokalnie grupa max 20 osobowa jest najbardziej wydajna. Chcemy łatwiej organizować sobie pomoc wzajemną w okolicy (miejscowość, dzielnica, kwartał). Żeby nie było bałaganu,mamy dla was 3 proste kroki:
załóżcie wątek na tej grupie ze stosownymi hasztagami jak znajdzie się min. 10 osób z waszej okolicy załóżcie grupę, oraz wpiszcie nazwę i link do grupy pod postem z zasadami.
Ustawcie grupę jako prywatną, włączcie moderowanie postów, znajdźcie 2-3 zaufane osoby do wspólnej moderacji.
Skopiujcie zasady tej grupy do swojej i przestrzegajcie ich przy moderacji, co ułatwi wam koordynację grupy.

---
PAMIĘTAJCIE O ZACHOWANIU ŚRODKÓW BEZPIECZEŃSTWA

- Często myj ręce
Często myj dokładnie ręce używając mydła i wody, a jeśli nie masz do nich dostępu, używaj płynów/żeli na bazie alkoholu (min. 60%). Dlaczego? Dokładne, minutowe mycie rąk mechanicznie usuwa wirusa, jeśli znajduje się on na rękach.
- Stosuj odpowiednie zasady ochrony podczas kaszlu i kichania
Podczas kaszlu i kichania zakryj usta i nos zgiętym łokciem lub chusteczką – natychmiast wyrzuć chusteczkę do zamkniętego kosza i umyj ręce używając mydła i wody, a jeśli nie masz do nich dostępu – płynów/żeli na bazie alkoholu (min. 60%). Dlaczego? Zakrycie ust i nosa podczas kaszlu i kichania zapobiega rozprzestrzenianiu się zarazków i wirusów. Jeśli kichasz lub kaszlesz w dłonie, możesz zanieczyścić przedmioty lub dotykane osoby.
- Zachowaj bezpieczną odległość
Zachowaj co najmniej 1 metr odległości między sobą a innymi ludźmi, szczególnie tymi, którzy kaszlą, kichają i mają gorączkę. Dlaczego? Gdy ktoś zarażony wirusem powodującym chorobę układu oddechowego, taką jak COVID-19, kaszle lub kicha, wydala pod ciśnieniem małe kropelki śliny i śluzu zawierające wirusa. Jeśli jesteś zbyt blisko, istnieje ryzyko, że możesz wdychać wirusa.
- Unikaj dotykania oczu, nosa i ust
Dlaczego? Dłonie dotykają wielu powierzchni, które mogą być skażone wirusem. Jeśli dotkniesz oczu, nosa lub ust zanieczyszczonymi rękami, możesz przenieść wirusa z powierzchni na siebie.
- Jeśli masz gorączkę, kaszel, trudności w oddychaniu, zasięgnij pomocy medycznej
Jeśli masz gorączkę, kaszel, trudności w oddychaniu, zasięgnij pomocy medycznej zgodnie z informacją zamieszczoną na stronie Ministerstwa Zdrowia https://www.gov.pl/web/zdrowie Dlaczego? Objawy ze strony układu oddechowego z towarzyszącą gorączką mogą mieć wiele przyczyn np. wirusową czy bakteryjną.
- Osoba wyprowadzająca psa nie może dotykać smyczy, obroży i samego psa bezpośrednio. Ważne więc, by osoba wyprowadzająca psa czyniła to w rękawiczkach, najlepiej jednorazowych. Należy też unikać całowania i przytulania się do psa.
---
#pomagam #potrzebuje #polska
---
Wiele osób pyta jak robić zakupy lub wynosić śmieci tak, żeby unikać bezpośredniego kontaktu z osobami, którym pomagamy, zachować swoje i ich bezpieczeństwo. Ważne, że robicie to dobrowolnie i nieodpłatnie! (oprócz podanych poniżej wypracujcie własne metody bezpieczeństwa).
Garść przydatnych informacji.
a) zadbajcie najpierw o siebie. Nie pomagajcie jeśli nie jesteście zdrowi/zdrowe, lub źle się czujecie.
b) Fakt pomocy zgłosicie do lokalnego oddziały MOPR (Miejski Ośrodek Pomocy Rodzinie) oraz MOPS (Miejski Ośrodek Pomocy Społecznej). W wielu miastach te ośrodki są na pierwszej linii pomocy, ale mogą być przeciążone i wasza pomoc się przyda.
c) Pamiętajcie że robiąc takie zakupy rozliczacie się dopiero PO ich zrobieniu. Możecie także potraktować je jako prezent dla osób bliskich/sąsiadów, którzy są w trudnej sytuacji.
d) Pomagajcie osobom, którym ufacie (bliskim, przyjaciołom, zaufanym sąsiadom). Tak samo z przyjmowaniem pomocy. UWAŻAJCIE NA OSZUSTÓW.
e) Unikajcie bliskiego kontaktu. Najlepiej zakupy zostawić pod drzwiami, zadzwonić i poinformować o sumie - umówić na rozliczenie po zakupach lub kwarantannie. W innym przypadku korzystajcie z jednorazowych rękawiczek, oraz nauczcie się odkażać rzeczy (także pieniądze) płynami dezynfekującymi. Zachowajcie szczególną ostrożność i stosujcie reguły SANEPIDU.
f) Nie wchodźcie do czyjegoś domu i nie wpuszczajcie obcych osób w domu. UWAŻAJCIE NA OSZUSTÓW.
g) Wyrzucając komuś śmieci, róbcie to sterylnie - najlepiej w rękawiczkach. Rękawiczki od razu po tym lądują w koszu!

 • Fundusze Europejskie
 • BIP
 • eBOI
 • RADA
 • pomoc prawna
 • kolejkowanie

 • Geoportal powiatu
 • Środki finansowe z budżetu państwa
 • Telewizja Wielkopolska
 • Galerie zdjęć
 • PTI