youtube

„Skąd się biorą produkty ekologiczne”

             Państwowy Powiatowy Inspektor Sanitarny w Międzychodzie w dniu 20 lutego 2020r.  zorganizował szkolenie dla przedszkolnych koordynatorów/ realizatorów pilotażowej edycji programu edukacyjnego „Skąd się biorą produkty ekologiczne”. To nowy ogólnopolski program edukacyjny dla przedszkoli, który powstał w wyniku zawarcia porozumienia o współpracy między  Głównym Inspektoratem Sanitarnym,
a Ministerstwem Rolnictwa i Rozwoju Wsi. Celem programu jest zwiększanie świadomości i wiedzy na temat rolnictwa ekologicznego oraz budowanie właściwych nawyków żywieniowych od najmłodszych lat.

            Do realizacji pilotażowej edycji programu zaproszono cztery przedszkola po jednej placówce z każdej gminy naszego powiatu: Przedszkole w Sierakowie, Chrzypsku, Kwilczu    i ZP Nr 2 w Międzychodzie.

              Podczas szkolenia omówiono cele i założenia programu oraz scenariusz zajęć. Zaprezentowano webinaria skierowane dla nauczycieli i dla rodziców, lekcję pokazową oraz film dla dzieci. Omówiono: metodykę i sposób realizacji działań programowych                     w przedszkolu oraz Kwestionariusz podsumowujący jego realizację. Przekazano materiały    do realizacji programu.  

Powyższe przedsięwzięcie realizowane było przy wsparciu organizacyjnym Gminy w  Międzychodzie.

Państwowy Powiatowy Inspektor Sanitarny w Międzychodzie serdecznie dziękuje:

Burmistrzowi Międzychodu i jego pełnomocnikowi ds. uzależnień za zabezpieczenie lokalowe i cateringowe, Kierownikowi Wydziału Promocji Gminy za przekazanie gadżetów, pracownikom Ośrodka  ds. uzależnień przy ul Zamkowej 1 w Międzychodzie za  pomoc  przy organizacji szkolenia.

 

O programie

„Skąd się biorą produkty ekologiczne” to nowy, ogólnopolski program edukacyjny           dla przedszkoli, który powstał w wyniku zawarcia porozumienia o współpracy między  Głównym Inspektoratem Sanitarnym, a Ministerstwem Rolnictwa i Rozwoju Wsi. W tym roku przeprowadzana zostanie edycja pilotażowa.

Okres przedszkolny jest niezmiernie ważnym etapem kształtowania się postaw determinujących aktualne i przyszłe zachowania dotyczące zdrowia. Dlatego też istotne jest edukowanie dzieci w zakresie prawidłowego żywienia już od najmłodszych lat. Utrwalone wówczas przyzwyczajenia zdrowotne i nawyki decydują o późniejszym stylu życia. Dodatkowo z badań wynika także, że żywność ekologiczna może mieć związek                      ze zdrowszym stylem życia. Konsumenci ekologiczni częściej dbają o dietę i aktywność fizyczną oraz cechuje ich istotnie mniejsze prawdopodobieństwo nadwagi i otyłości.

Grupa, do której skierowany jest nowy program, to dzieci uczęszczające do przedszkoli          w wieku 5-6 lat.

Celem programu jest zwiększanie świadomości i wiedzy na temat rolnictwa ekologicznego oraz budowanie właściwych nawyków żywieniowych od najmłodszych lat.

Główne założenie programu to:

  • zrozumienie czym jest rolnictwo i produkty ekologiczne,
  • kształtowanie umiejętności wyboru produktów ekologicznych,
  • propagowanie zdrowego stylu życia,
  • zwiększanie wiedzy i świadomości przedszkolaków o  nawykach higieniczno-zdrowotnych.

Zajęcia w programie „Skąd się biorą produkty ekologiczne” realizowane są poprzez wykorzystanie dedykowanej dzieciom publikacji i filmu animowanego „Skąd się biorą produkty ekologiczne”, jak również opracowanego scenariusza zajęć dla nauczycieli i lekcji pokazowej. Uczestnicy programu zrealizują zajęcia edukacyjne, podczas których nauczą się skąd się biorą produkty ekologiczne, dlaczego warto je wybierać, jakie są zalecenia zdrowego stylu życia oraz jak przestrzegać zasad higieny.

Program jest skierowany także do rodziców i opiekunów dzieci, gdyż zwiększa                      to skuteczność programów profilaktycznych. Nagrane zostały dwa webinaria(seminarium internetowe) #po1profilaktyka z udziałem eksperta - Jak prowadzić dziecko ku zdrowiu?, Jak skutecznie prowadzić edukację zdrowotną? odpowiednio dla rodziców                                 oraz nauczycieli/opiekunów. Nagrania są dostępne dla wszystkich na stronie internetowej GIS

Linki do webinariów:
webinaria dla nauczycieli
http://wsse11.home.pl/wys/2019_11_14/GIS%20-%20webinar%20-%20wychowawcy%2002.mp4
webinaria dla rodziców
http://wsse11.home.pl/wys/2019_11_14/GIS%20-%20webinar%20-%20rodzice%2002.mp4

Nauczyciel przedszkolny ma do dyspozycji:

-        scenariusz przeprowadzenia lekcji

-        film z lekcją pokazową https://www.youtube.com/watch?v=GL9u4MzDjps

-        broszurę dla każdego dziecka  https://gis.gov.pl/wp-content/uploads/2019/09/Produkty_ekologiczne_publikacja_poprawiona.pdf

-        film animowany https://www.youtube.com/watch?v=7_2NNcSqu5w

-    dodatek – webinaria (seminarium internetowe) #po1profilaktyka - Jak prowadzić dziecko ku zdrowiu?, Jak skutecznie prowadzić edukację zdrowotną? odpowiednio   dla rodziców oraz nauczycieli/opiekunów.

 

 

źródło: Główny Inspektorat Sanitarny

  • Fundusze Europejskie
  • BIP
  • eBOI
  • RADA
  • pomoc prawna
  • kolejkowanie

  • Geoportal powiatu
  • Środki finansowe z budżetu państwa
  • Telewizja Wielkopolska
  • Galerie zdjęć
  • PTI