Kampania edukacyjna dotycząca profilaktyki HIV/AIDS

Zbliżają się Walentynki - „Święto Zakochanych"  przypadające 14 lutego – to czas romantycznych randek, spotkań w pubach, dyskotekach, podczas których łatwo jest zapomnieć o całym świecie… Czy będą to bezpieczne Walentynki? to zależy od podejmowanych przez nas decyzji i zachowań. W trosce o nasze zdrowie,  Państwowy Powiatowy Inspektor Sanitarny w Międzychodzie, informuje o kampanii edukacyjnej dotyczącej profilaktyki HIV/AIDS  -  oraz zachęca do wykonania testu w kierunku HIV.

Tylko dzięki wykonaniu testu w kierunku HIV możemy się dowiedzieć, czy jesteśmy zakażeni wirusem. Test jest bezpłatny i anonimowy.

Najbliższy taki Punkt Diagnostyczno-Konsultacyjny znajduje się w Poznaniu,               ul. Mickiewicza 5/4 (w punkcie pobrań DIAGNOSTYKA), 60-834 Poznań

Godziny otwarcia:

• poniedziałek 16.00- 20.00, czwartek 16.00-20.00,piątek 16.00- 20.00
  • pobrania krwi odbywają się do godz. 19.30

Telefon informacyjny: 730 110 830 czynny w czwartki w godz. 17.30 – 19.00.

e-mail Punktu: poznanpkd@gmail.com

Wykaz wszystkich punktów wykonujących testy w kierunku HIV można znaleźć na stronie internetowej Krajowego Centrum ds. AIDS (www.aids.gov.pl).

Szczegółowych informacji udziela Telefon Zaufania HIV/AIDS:

801 888 448 oraz 22 692 82 26       (połączenie płatne tylko za pierwszą minutę).

Z każdym rokiem w Polsce przybywa osób, które podejmując ryzykowane zachowania seksualne i nie zabezpieczając się w odpowiedni sposób narażają się na choroby przenoszone drogą płciową, w tym na zakażenie się wirusem HIV -  istnieje konieczność systematycznej  edukacji, zwłaszcza młodzieży.

W związku z powyższym Państwowy Powiatowy Inspektor Sanitarny                      w Międzychodzie po raz kolejny, organizuje w dniu 21 lutego br. - szkolenie młodzieży         w ramach projektu „Młodzieżowi Liderzy Zdrowia” i programu „ARS, czyli jak dbać              o miłość” oraz współorganizuje w dniach 14 i 17 lutego br. w szkołach ponadpodstawowych, akcje informacyjno – edukacyjne pt: „Bezpieczne Walentynki”, mające na celu promowanie bezpiecznych zachowań w aspekcie zakażeń HIV i choroby AIDS oraz innych chorób przenoszonych drogą płciową, podczas których zainteresowanym osobom udzielane będą stosowne informacje, przeprowadzone zostaną konkursy, scenki rodzajowe wystawy. Planowane przedsięwzięcia mają na celu zwiększenie świadomości osób w zakresie prewencji HIV.

Dane epidemiologiczne HIV i AIDS w Polsce:

Dane z Państwowego Zakładu Higieny od początku epidemii (1985 r.) do 30 września 2019 roku:

• 25 020 zakażonych ogółem,
  • 3 741 zachorowań na AIDS,
  • 1 424 chorych zmarło.

W roku 2019 do dnia 15 listopada na terenie woj. wielkopolskiego odnotowano: (dane z Oddziału Epidemiologii WSSE w Poznaniu):

• 131 nowych zakażeń wirusem HIV (w tym 116 mężczyzn, 14 kobiet i 1 dziecko w wieku 6 lat),
  • 12 zachorowań na AIDS,
  • 2 osoby zmarły.