Rozwój elektronicznych usług publicznych

Powiat Międzychodzki jest beneficjentem projektu „Modernizacja i aktualizacja geodezyjnych rejestrów publicznych oraz udostępnienie elektronicznych usług w zakresie prowadzenia tych rejestrów przez powiat międzychodzki” współfinansowanego z Wielkopolskiego Regionalnego Programu Operacyjnego 2014-2020 w ramach działania 2.1 Rozwój elektronicznych usług publicznych Poddziałanie 2.1.2 Cyfryzacja  Geodezyjnych Rejestrów Publicznych.

Przedmiotem projektu jest modernizacja i cyfryzacja geodezyjnych rejestrów publicznych oraz wdrażanie  e-usług umożliwiających pozyskiwanie danych metodą elektroniczną. W ramach zadania zostanie również rozbudowana infrastruktura teleinformatyczna związana z obsługą i prowadzeniem tych rejestrów.

Celem projektu jest przede wszystkim usunięcie barier w dostępie do państwowego zasobu geodezyjnego i kartograficznego poprzez uruchomienie interesariuszom e-usług. Realizacja projektu pozwoli zwiększyć jakość oraz stopień wykorzystania danych przestrzennych dotyczących powiatu międzychodzkiego.

Realizacja projektu wpłynie na rozwój i wprowadzenie e-usług, o możliwie najwyższych poziomach dojrzałości, które skierowane są do obywateli i przedsiębiorców zainteresowanych otrzymaniem informacji z państwowego zasobu geodezyjnego i kartograficznego oraz wykonawców prac geodezyjnych, którzy są zobowiązani do zgłaszania prac geodezyjnych. Skorzystają również rzeczoznawcy, komornicy potrzebujący informacji z zasobów geodezyjnych podczas realizacji postępowań komorniczych, a także inni zainteresowani pozyskaniem informacji z państwowego zasobu geodezyjnego i kartograficznego. Dzięki wprowadzeniu e-usług zmniejszeniu ulegnie również obciążenie urzędników rutynowymi czynnościami związanymi z obsługą wykonawców prac geodezyjnych, komorników i właścicieli nieruchomości.

Wśród pozytywnych efektów projektu wymienić należy  umożliwienie usługobiorcom załatwiania spraw za pośrednictwem e-usług, co pozwoli zaoszczędzić ich czas oraz zredukować zużycie środków materialnych, a w konsekwencji poprawi również stan środowiska naturalnego.

Wartość projektu to 3 007 637,91zł, przy czym wysokość dofinansowania z Funduszy Europejskich wynosi  2 556 492,22zł

Zakończenie realizacji projektu zaplanowano na 29.06.2018r.